Банкок - градът на ангелите

Столицата на Тайланд лъха на приключение още от летището: от металните конструкции на покрива висят плакати, които любезно те приветстват в “Страната на усмивките” под стряскащите маски на огромни колоси с мечове - копия на стражите от Кралския дворец.

В парка пред хотела спокойствието на чужденците е осигурено, но само на метри отвън се редят предприемчиви мъже със своите моторикши тук-тук. Не чакат и да ги погледнеш, а се втурват да предлагат обиколка из храмовете и другите забележителности. Цената за превоза е минимална, защото разчитат да ви замъкнат в някой от десетките магазини за естествена коприна, кожени изделия или скъпоценни камъни, откъдето да спечелят комисионна. Туристическите гидове предупреждават многократно, че изгодната покупка на сапфири, рубини и диаманти е в миналото - сега е възможно, ако не сте познавач и решите да направите удара на живота си, да получите за парите си шепа стъкълца.

Блясъкът на Сиам


Градът с едни от най-ужасяващите задръствания в света решава проблема си с няколко магистрали една над друга. Така Банкок може да бъде разгледан от нивото на 4-8-етажна сграда и с високоскоростния влак. Основните забележителности са разположени в Ратанакосин - стария град, опасан от канали и реката Чао Прая. Не са за изпускане Храмът на полегналия Буда (дълъг 46 м и покрит със злато), който по никакъв начин не може да се снима в цял ръст, както и Храмът на зората. Около него се намират множество студиа за прочутия тайски масаж, който отпуска и лекува.

Националният музей и къщата на търговеца-авантюрист Джим Томпсън са още две спирки за обогатяване на разбирането за историята и цивилизацията на тази част от Азия. Задължителен за еднодневно разглеждане е Големият кралски дворец, защото тук пред очите ви ще се разгърне целият блясък на далечното кралство. Ако не спазите стриктния дрескод (непрозрачни дълги панталони и туники с дълги ръкави и за двата пола), няма да ви пуснат и ще трябва да си наемете прилично облекло на входа. Зрелищният ансамбъл от храмове, ступи и пагоди е седалище на тайските крале от 150 години и е изражение на творчеството и таланта на местните занаятчии.

Тук се намира Храмът на изумрудения Буда с прочутата статуя от XIV век, където се стичат поклонници от цялата страна. В новия мол “Сиам Парагон” епикурейците могат да продължат приключението с местни кулинарни изкушения в няколко ресторанта и супермаркета. Тук отскоро функционира Музей на восъчните фигури, Океанариум със 7 зони и над 30 хиляди експоната и първото в Тайланд 4D кино.

Плуващите пазари

По десетките клонг - каналите, заради които Банкок е оприличаван на Венеция, има няколко уникални пазарища на открито. Тук земеделците доставят свежи продукти за разрастващия се град. Някои са прекалено туристически - като този, където е снимана една от сериите на Бонд, други - все още с преобладаващо местни посетители. Такъв е Талинг чан, където през 1999 г. е имало само бамбукови сергии за предлагане на нудълс, а сега са изградени 11 метални понтона, върху които можете да се разхождате, разглеждате и пазарувате. В неделя сутрин лодките преливат от тропически плодове и всякакви зеленчуци, пробити орехи с кокосово мляко за разхлаждане и тонове храна - предимно риба, хваната от реката, която се готви в плаващите кухни. Често порциите се предлагат върху бананов лист. С лодка могат да се посетят наколните жилища по течението или ферма за орхидеи.

Тайландците си хапват различни ястия от сутринта, а към обед си тръгват с пълни торби прясна продукция за през седмицата. До плаващите пазари се стига евтино с 2-3 прекачвания с автобус или с гемия, наета от някой от кейовете на Чао Прая. Другият вариант за превоз в пренаселения град (с предградията жителите са около 14 милиона) са такситата и е цяла наука да се справиш, без да те измамят.

“Жълтите” са легални, доста чисти и имат ламиниран ценоразпис. Шофьорите учтиво питат дали искате допълнителна опция - да минат по най-високо построената магистрала, която е най-бърза, но се заплаща допълнителна такса. Малко търговско пристанище преди 200 години, днес Банкок се съревновава по предприемачески дух, строителство и престиж със Сингапур и другите икономически тигри в района. Най-доброто време за посещение е между ноември и март, когато валежите са спорадични и кратки, а температурите - поносими за европееца.

Банкок и рекордите
Местните го наричат Крун Теп Маханакон, Град на ангелите, но церемониалното му име всъщност се състои от 21 думи.
Той е най-топлият град в света със средна зимна температура от 26 градуса.
Тук преди време се продаде за 15 хиляди долара най-скъпият коктейл в света - “Рубинено” мартини, в който вместо маслинка искрял яркочервен камък от 5 карата с формата на сърце.

Летище Суварнабуми има най-големия пътнически терминал (563 дка), най-дългата писта (4 км) и най-високата контролна кула в света (132,2 м).
Във Ват Интаравихан се намира най-високият златен Буда с цели 32 метра. Строен е повече от 60 години от тухли и гипс и е украсен със стъклени мозайки и 24-каратово злато.

На половин час от Кралския дворец се намира и друго бижу - лятната резиденция Виманмек, която е най-голямата триетажна постройка в света, построена изцяло от златен тик. И тук, като в много музеи и храмове, посетителите се събуват по чорапи, за да разгледат интериора.

Чатучак е най-големият открит съботно-неделен пазар с повече от 15 хиляди сергии върху 15 хектара и продължава да расте. Тук двеста хиляди клиенти на ден се пазарят за всевъзможни благини - дрехи и обувки, мебели и декорации за дома, сувенири и екзотични домашни любимци.


ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Ева Лонгория разкри тайната на щастливия брак
Ед Шийрън се извини на мениджъра на Манчестър
Бързи канелени кифлички (без втасване)
Николета събра най-близките за сватбата с Ники, а през 2011 г. се омъжи за Валери с пищна церемония и 200 гости
Учени създадоха пластмаса, която се разгражда в солена вода

Напишете дума/думи за търсене