Ако доскоро детските погледи бяха забити предимно в дисплеите на смартфоните, то от близо месец насам масово децата не откъсват очи от малка въртяща се пластмаса в ръцете им. Какво е това? Нарича се фиджет спинер (на англ. - Fidget Spinner) и е новата мания сред малчуганите.
Фиджет спинерът, хенд спинерът или просто спинерът, както го наричат някои, е новата най-популярна играчка, която се разпространи лавинообразно сред децата. Пластмасовото устройство е вид пумпал, който има един лагер в центъра си и три лагера във всеки един от общо трите си лъча. Фиджет спинерът е малък и се побира в ръката. Целта е просто да се върти, като се захваща за централния лагер със средния пръст и показалеца, а със свободната ръка се завърта.
“Добре, с какво е толкова пристрастяващо това нещо?”, ще се попитат мнозина. Докато много от играчките имат колекционерска стойност или се ползват със състезателен характер, фиджет спинерът е най-обикновено занимание за ръцете. Смята се, че малката пластмасова играчка
има успокояващ
ефект
и се отразява много добре на детската концентрация. Няма доказателства, но се твърди, че спинерът помага на деца със синдром на дефицит на вниманието и на деца, страдащи от аутизъм. Разбира се, също може да се каже, че това просто е поредната мания сред учениците и като всяка друга ще отмине след някоя и друга седмица.
Докато отмине тази мания обаче търговията с въртящата се играчка се развива все повече. От началото на средата на април 2017 г. търсенето на фиджет спинеюри по магазините не спряло да расте и това веднага я нареди в топ 20 на най-продаваните играчки в онлайн магазина Amazon. През май търсенето на спинери нараства толкова силно, че някои от заводите в Китай за производство на телефони и телефонни аксесоари променят дейността си в производство на спинери. В България играчката се продава на цени, започващи от 5 лв., и според дизайна си достига до 30 лв. Има спинери, които са с повече от 3 лъча, има и такива, които светят в тъмното. Други пък са с щампи или нестандартни форми.
За да е по-интересна играта с нестандартните пумпали, някои се опитват да правят трикове с тях. Например някои деца се опитват да подхвърлят фиджет спинера от едната си ръка в другата, докато той се върти. Други пък се стараят да
балансират само
на единия си пръст,
а трети тестват баланса на главата си, на носа си или дори на върха на обувката си. Тези, които имат няколко, ги нареждат един върху друг и се опитват да ги завъртят всичките. В интернет вече могат да се открият стотици видеа, които показват различни трикове със спинери и някои са толкова добри в правенето на трикове, че като нищо съвсем скоро могат да се появят състезания с необичайните пумпали.
Мястото за игра със спинера основно е училище, а времето за игра далеч не е само междучасието. Много деца се занимават с малките пумпали в час и това отвлича вниманието им от преподавателя и важните уроци. Именно затова някои училища в САЩ вече забраниха фиджет спинерите. Сред вманиачените по играчката има и немалко възрастни. За момента обаче няма информация за работодатели, които да са забранили носенето на спинери на работното място. За тези, които не са си купили играчката и нямат такова намерение, съществува и друг начин да въртят спинер. В интернет вече се появи
мобилно
приложение,
което предлага
виртуален
фиджет спинер,
който да завъртате с едно плъзване по екрана.
За изобретател на играчката се смята американката Катерин Хетингър. Тя е инженер-химик и изобретява спинера още през 1990 г., но го патентова 3 години по-късно. В интервю за The New York Post тя разказва, че идеята за играчката ѝ дошла, когато видяла малки момчета да хвърлят камъни по полицаи в Израел. В отговор на видяното искала да направи хвърляща се играчка , която да освободи децата от агресията и така да превърне играчката в символ на мира.
През 1993 г. Хетингър започнала малко производство на спинери у дома и ги продавала по арт панаири във Флорида. Опитала се да наложи продукта си на големия пазар, като го предложила на големия производител на играчки “Хасбро”, но от компанията отказали да произвеждат необикновения пумпал. Още през 2005 г. изтичат патентните права на Катерин Хетингър за спинера и сега тя няма как да спечели и нищожна сума от изобретението си. Цели 27 години след изобретяването на играчката идва манията по фиджет спинерите и сега те успешно завладяват пазара в целия свят.
МИТЬО МАРИНОВ
В някои училища
в САЩ вече
забраниха
играчката
Изобретателката на въртящата се играчка Катерин Хетингър и нейната внучка Клои.
Смята се, че въртенето на спинера има успокояващ ефект.
Нестандартен фиджет спинер с 6 лъча
Коментари (0)
Вашият коментар