Интригуващи, обогатяващи, каращи ни да се замислим – представяме ви някои от най-интересните четива за ума, публикувани тази есен.
„Астрофизика за заети хора“ от Нийл Деграс Тайсън
Няма по-добър водач из тези енигматични въпроси от известния астрофизик и бестселъров автор Нийл Деграс Тайсън. Днес малцина от нас имат време да размишляват за това, което се крие извън непосредствения ни свят. Затова Тайсън събира известните ни факти за Вселената и с искрящо остроумие ги поднася в кратки, но апетитни глави, които можете да консумирате навсякъде и по всяко време в забързаното си всекидневие. Докато се приготвя сутрешното ви кафе, докато чакате автобуса, влака или самолета си, „Астрофизика за заети хора“ ще ви разкрие най-важното за Вселената – от Големия взрив до черните дупки, от кварките до квантовата механика и от търсенето на планети до търсенето на живот в безкрая на Космоса.
„Заразената столица“ от Алфонсо Сабела
В тази книга италианският магистрат Алфонсо Сабела описва като в бордови дневник победите и пораженията, с които се сблъсква, докато „без съмнения и колебание“ служи на Рим. Рим, заразен от мафията, от подправени търгове, от обществени пари, преминали в частни ръце. В ролята си на съветник, назначен от кмета на града, Сабела се изправя срещу системата на бюрокрацията и корупцията. Дълбокото му убеждение след стотиците арести на мафиоти е, че „когато държавата иска, тя може да се справи с престъпността“. Само десет месеца в общинската администрация на италианската столица сякаш го разколебават. Но той не се отказва и заедно със сформирания от него екип полага огромни усилия да прочисти Вечния град. Алфонсо Сабела е добре познат италиански магистрат, който през 90-те години съвсем млад се включва в операцията „Чисти ръце“ – най-мащабната битка на държавата срещу мафията. Само за пет-шест години Сабела успява да проследи, арестува и осъди повече от сто мафиотски босове – сред които Багарела, Бруска, Кунтрера. Опита си от тази акция, той описва подробно в първата си книга „Ловец на мафиоти“.
„След Европа“ от Иван Кръстев
Иван Кръстев е председател на УС на Центъра за либерални стратегии и изследовател в Института по хуманитарни и социални науки във Виена. Той е автор на десетки книги и статии за европейската и световната политика, както и на месечна рубрика в „Ню Йорк Таймс”. „След Европа” бе издадена наскоро в САЩ и Германия, където стана бестселър № 1 в класациите на политологичната литература. Тя предстои да излезе във Франция, Русия, Полша и още пет европейски страни.
„Изкуството да си невидим“ от Кевин Д. Митник
Всяка ваша стъпка онлайн се следи и записва, а самоличността ви в буквалния смисъл се краде. Големи компании и големи правителства искат да знаят и да се възползват от онова, което правите, и личното пространство е лукс, който малцина могат да си позволят или разберат. В тази експлозивна и същевременно практична книга Кевин Митник използва реални истории, за да покаже какво точно се случва без ваше знание и да ви научи на „изкуството да бъдеш невидим“ – прийоми онлайн и в реалния свят, с които да защитите себе си и семейството си чрез лесни последователни стъпки. От тази книга ще научите всичко; от защитата с пароли и хитрото използване на Wi-Fi до сложни техники, целящи запазване на пълна анонимност.
„Интелектът на растенията“ от Стефано Манкузо
В тази водещият специалист по невробиология на растенията, хвърля нова светлина върху невероятните умения и сложни взаимоотношения на представителите на флората. Опирайки се на множество примери и най-новите научни открития, авторът доказва категорично, че растенията притежават интелект. Те демонстрират изумителни способности да разчитат сигнали от околната среда, да решават проблеми и да се адаптират. Дори проявяват признаци на чувства – нещо, което досега сме считали за присъщо единствено на животните и човека. Изключително любопитна и увлекателна, книгата ни кара да преосмислим остарялото си разбиране за растителното царство и за пореден път да се възхитим на съвършените механизми на природата.
„Манипулаторите са сред нас“ от Изабел Назар-Ага
Симпатични, чаровни, сдържани или направо тиранични, манипулаторите използват различни средства, за да постигнат целите си. Действайки подмолно, тези наши „близки“ – родители, спътници, познати, колеги – успяват да ни вдъхнат чувство за вина, да ни унизят и да посеят съмнението в душите ни, понякога да ни подтикнат към самоубийство. Кои са те? С какви средства да се предпазим от тези терористи на чувствата, които под видимия си чар прикриват волята си… да ни унищожат? Не, това не е нов епизод от „Нашествениците“ – това са манипулаторите, зловредна порода от собствената ни планета, срещу която Изабел Назар-Ага е решила да води война. Авторката разказва истински истории, запознава читателя с правилата на контраманипулацията и дава практически съвети, които си струва да се последват.
Коментари (0)
Вашият коментар