Бялата риба напада силикон

Бялата риба се активизира през есента

Добромир ДОБРЕВ

Бялата риба тръгна! Хищникът се лови отлично в последните дни по големите язовири у нас. Пред "България Днес" майстори на спининговия риболов с изкуствени примамки се похвалиха с богат улов. Добри резултати са постигнати на язовирите "Пясъчник", "Копринка", "Ал. Стамболийски" и "Сопот".
За да се обловят дълбоките участъци, където вече са се групирали хищниците, е задължително използването на надеждна лодка. Много трудно от брега ще можем да проведем резултатен риболов на силиконова примамка по това време от годината. Отмина сезонът на тролинга, сега лодката е стационарно закотвена, а кълването е резултат от подходящо избраната позиция.
Относно избора на такъми няма нищо особено - стандартната спинингова пръчка с дължина между 2 и 3 метра, добрата стара макара, за която лоша дума не даваме да се издума, монофилно влакно 0,20-0,22 или пък плетено 0,16-0,18 мм. Това е всичко. На края на линията връзваме подходящ вирбел с карабинка, за да имаме възможност за бърза заменяемост на примамките. Задължително е да се запасим с повече примамки и като модели, и като големина, и като разцветки.
На какви силиконови примамки да заложим при търсене на бяла риба в късната есен? Туистерите с различни като дължина опашки са задължителни. Силиконовите рибки от средна големина (8-10 см) също вършат работа. Джиг-главата трябва да е съобразена с големината на примамката. Не може на дребна примамка да набучим прекалено тежка оловна глава - това ще намали ефекта от примамливите й движения. Ако пък главата е прекалено лека, ще загубим контакта с дъното, а е важно да се знае кога примамката го докосва.
Флуоресциращите цветове са се доказали, но в тази посока може да се импровизира. Все пак, капацитетите твърдят, че подадена на голяма дълбочина, силиконката привлича хищника преди всичко с играта си, а не толкова с цвета. Цялостната понататъшна тактика на воденето е изградена именно на това - силиконката да имитира рибка, движеща се неравномерно по дъното сякаш се спира тук-там, търсейки храна.
Резките маневри с пръчката трябва да се изключат, бързите обороти на макарата - също. Навива се бавно, с чести забавяния или дори спирания, като целта е силиконката да прави плавни подскоци по дъното, съпроводени от кратки паузи. Не чакайте ясно отчетливи удари, такива през ноември едва ли ще има. Кълването се изразява най-често в леко задържане на примамката, сякаш е хванала някаква закачка по дъното. Засича се без забавяне, дори и при най-малкото съмнение.
Ако в даден район се установи присъствие на хищник или се извади първа риба, задължително се застояваме там. Много е вероятно да последват и други удари.

Силиконовите примамки са хит
Силиконовите примамки са хит

Намерете хищника със сонар

За избора на печеливша позиция в днешно време може да се доверим на техниката. Сонарът ще ни подскаже къде са рибите, другото трябва да свършим сами.
Ако не разполагаме с такъв, търсим дълбоките участъци - около водонапорни кули, скалисти заливи, пред стените на язовирите. Изобщо на тези места, където дълбочините са от порядъка на 10 и повече метра.
На най-посещаваните язовири присъствието на лодки в определени зони е сигурен знак, че колегите вече са открили къде се спотайва рибата.

Сонарът показва къде са пасажите
Сонарът показва къде са пасажите

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Как да си направим джинджифилова къщичка за Коледа
Вчера легендарната Тина Търнър щеше да навърши 85 години (Видео)
Страстната любов и бракът са две различни неща
Шест храни, които ускоряват стареенето
Кание Уест крои гол ритуал за годишнина от сватбата си с Бианка Ченсори, поканена е и Ким Кардашиян

Напишете дума/думи за търсене