Науаф ал Наар живее в Бахрейн и е мениджър в специализирано списание за фолклорна култура.
Голямата му страст е футболът, а един от любимите му играчи - Димитър Бербатов.
Науаф знае доста за българския футбол и помни паметните победи на националния ни отбор на световното в САЩ '94. Той даде специално интервю за читателите на "България Днес".
- Науаф, помните ли първия мач на Димитър Бербатов, който сте гледали?
- Спомням си дебюта му за "Манчестър Юнайтед" през 2008 г. срещу "Ливърпул", когато Митко подаде на Карлос Тевес, и аржентинецът вкара гол. За съжаление тогава "Юнайтед" загуби с 1:2.
- С какво ви впечатли Бербатов?
- Това, с което винаги ме е грабвал, са неговите брилянтни тактически умения. Той е играч, който е готов да жертва собствения си блясък в името на отборния успех.
- Какво знаехте за България, преди Бербатов да излезе на световната футболна сцена?
- Едва ли някой може да забрави победата на България срещу Франция с 2:1 на 17 ноември 1993 г., когато се класирахте за световното в САЩ. Отборът ви се представи забележително на финалите и достигнахте до полуфинал. Помня до днес историческите ви победи срещу Аржентина, а след това и над Германия, които бяха наистина епични.
- Защо Бербатов е толкова популярен в Бахрейн?
- О, тук има толкова много привърженици на "Манчестър Юнайтед". В Бахрейн живеят много хора с огромно културно многообразие. За тях футболът е спорт №1 и са сред най-ентусиазираните фенове, които изобщо можете да си представите.
- Планирате ли да посетите някой мач на "Керала Бластърс" в Индия и това ли би бил първият мач, в който ще гледате Бербатов на живо?
- Планирам съвсем скоро да гледам на живо мач с Бератов в Индия. Би било велико да видя как Бербатов прави своята магия на терена.
- Мислите ли, че Бербатов е готов за предизвикателствата в индийския футбол?
- Вярвам, че той е в добра форма и е готов да продължи блестящата си кариера. От това, което четох, решението на Бербатов да отиде в "Керала" е желанието му да работи отново с бившия си треньор Рене Мюленстийн. Винаги, когато има такава специална връзка между треньор и играч, успехът неминуемо идва.
- На финала на Шампионската лига през 2011 г. мениджърът на "Манчестър Юнайтед" Алекс Фъргюсън не включи в групата за мача срещу "Барселона" Бербатов. Вие бяхте ли разочарован?
- Бях много разочарован, но в края на краищата това бе решение, продиктувано от отношенията между Фъргюсън и Бербатов в онзи конкретен момент. Тогава Бербатов страдаше от отношението на мениджъра към него. Това, което се случи, не бе честно към българския футболист, който заслужаваше много повече.
- Знаете ли, че друг наш футболист - Христо Стоичков, спечели „Златната топка“ през 1994 г. и е голмайстор №1 на световното първенство в САЩ?
- Разбира се, че знам кой е Стоичков. Кой истински фен не би познавал играч, признат от самия Пеле за един от стоте най-велики живи футболисти?! Стоичков е най-големият български футболист за всички времена. Между другото Стоичков е познат в Бахрейн с прякора Камата.
- Известни ли са ви и други български футболисти?
- Знам за Георги Аспарухов, Любослав Пенев, Красимир Балъков, Мартин Петров, Емил Костадинов, Йордан Лечков. Костадинов ми е слабост и обожавам да гледам мачове от времето, когато е играл в ЦСКА (София). Тогава бяха трио със Стоичков и Любослав Пенев и спечелиха три пъти шампионата.
- Знаете ли нещо повече за българския футбол, имената на някои от отборите ни?
- ЦСКА (София) ми е любимият отбор, той е най-великият в историята на българския футбол. Знам също за "Левски" и "Славия". Но трябва да призная, че съм голям привърженик на ЦСКА и вярвам, че скоро отново ще се върнат на върха.
- Бихте ли ни казали нещо повече за футбола в Бахрейн?
- Имаме дълга история и традиции в този спорт. Националният ни отбор бе на крачка да се класира за световните първенства през 2006 и 2010 г. Бахрейн е мултикултурно общество и дом на много различни етноси. Ние виждаме футбола като мост към света. Този спорт е един универсален език, който всеки разбира, независимо от своята раса, възраст, социален статус или финансови възможности.
- Играете ли футбол?
- Някога играех, но вече вече съм просто запалянко. И сега ритам понякога, но вече се интересувам повече от отражението на футбола върху нашата култура и ценности и как той влияе на тях. Вярвам, че този спорт е световен феномен и има силата да сближава различните култури. Футболът може да даде на хората по-добро бъдеще и да разшири хоризонта им.
- Мениджър сте в списание за фолклор. Какво е специфично за фолклора в Бахрейн и като цяло за региона?
- Бахрейн има дълга история и традиции. Ние сме търговски център на региона. Нашето списание е фокусирано върху проучването на ценностите на другите общества, като същевременно представя на света нашето собствено културно наследство. Важно е да разбираме другите култури, за да общуваме с различни хора и да зачитаме техните гледни точки. Ние като човешки същества имаме много неща, които ни свързват. Различията между нас са несъществени.
- Слушали ли ли сте български фолклор? Знаете ли, че една българска песен, наречена "Излел е Делю хайдутин", лети на борда на космическата сонда "Вояджър"?
- Това е толкова интересно. Блaгодаря ви, че ми казахте за българските фолклорни песни. Веднага ще се поинтересувам за тази история в гугъл.
Коментари (0)
Вашият коментар