Валентин Михов е във футбола от 1990 г., когато става президент на ЦСКА. Две години по-късно вече е начело на Българския футболен съюз, а след това дълги години е шеф и на Професионалната футболна лига. Днес не заема ръководни постове.
Георги ИВАНОВ
- Г-н Михов, в най-много сбивания по стадионите у нас участват привържениците на ЦСКА, те ли са най-големите хулигани?
- Не, не мисля, че "червените" фенове са най-големите хулигани. Просто вътре между тях има най-големи разногласия в сравнение с останалите агитки.
- Преди доста години, когато и вие бяхте ръководител в българския футбол, се прие становището, че полицията дразни феновете и затова охраната се поема от стюарди и фирми. Правилно ли бе това?
- Искахме да сме като в Европа, но не сме дорасли още. Защото първо всичко тръгва от възпитанието. Крушката си има опашка - вижте как говорят и какво правят в парламента, това ли е примерът, който даваме на младите?
- Стюардите и частната охрана явно не могат да се справят в кризисни моменти, какво е решението да се въдвори ред по трибуните?
- Да, частните лица нямат правомощията, каквито имат полицаите. Но тук има два проблема: единият е, че от МВР извиват ръцете на клубовете с искане за нереално много пари, за да охраняват мачовете. Вторият е, че тези пари не стигат до самите полицаи, които дават тези наряди. Средствата отиват в МВР и там някъде потъват. Затова полицаите не са и мотивирани.
- Когато бяхте шеф на Професионалната лига, на един финал между ЦСКА и "Черно море" също стана бой, защо се стигна до това?
- Системата е такава, че организаторът на мача трябва да се договори с МВР извън стадиона да има полиция, която да влезе при нужда. Както казах, служителите не са мотивирани и не реагират своевременно. Полицията иска по 40 000 лева, за да охранява мач вътре в стадиона. Затова се налага да се разчита на частна охрана, а органите на реда чакат отвън.
За въпросния мач през 2006 г. също бе така и затова се стигна до ексцесии. Просто системата е така изградена.
Коментари (0)
Вашият коментар