Любослав Пенев официално обяви своята кандидатура за президент на Българския футболен съюз. Бившият национал и селекционер на представителния тим рядко говори с медии. Появи се веднъж в телевизионно предаване, а сега разказа за своите идеи ексклузивно за читателите на "България Днес".
- Г-н Пенев, кога за пръв път ви хрумна идеята да се кандидатирате за президент на БФС и да се опитате да промените статуквото?
- Не е хрумване, в никакъв случай. Решението ми е продукт на много сериозен анализ на случващото се. От години ме боли, че футболът в България не върви. Когато си играл пред пълни стадиони и еуфорията е била навсякъде около теб, а през годините наблюдаваш как нещата вървят все по-зле, няма как да не ти е неприятно. Все пак аз съм играл в една от най-футболните държави, където правилата са много ясни. Футболът е животът ми, а България е родината ми. Това са две неразривно свързани неща за мен. Няма как да останеш безразличен към случващото се. Чувствам се подготвен. Знам как и мога да направя кардиналната промяна, от която има нужда българският футбол. Крайното решение го взех, след като от България с мен се свързаха много футболни хора и горещо ми препоръчаха да се захвана. Ето, вече повече от няколко месеца събирам информация за различни европейски модели, водя разговори с познати, работещи в испанската федерация. Има интересни програми, методики и структури, които спокойно могат да се приложат и в наши условия. Важното е да имаме цел, която да постигнем по правилната стратегия, с правилните хора, чрез правилната структура. Разбира се, и под постоянен контрол.
Статуквото в момента не ми се коментира. Едно е сигурно, предстоят големи промени. Аз съм екипен играч и ще търся диалог с всеки, който има желание и може да работи за крайната цел - вдигане нивото на българския футбол. На всеки ще му се осигурят условия за работа. Не можеш да искаш резултати от хората, ако не им създадеш условия и поставиш конкретните задачи. Ето защо ще разчитам на силен екип и професионалист за всеки пост. Специално внимание ще се обърне към комуникацията с клубовете. Не е нормално в 21-ви век сайтът на БФС да е в подобна анонимност. Ще има пълна отчетност и прозрачност относно състоянието на клубовете, относно финансовите параметри. Тpябвa дa ce cъздaдe нoвa cиcтeмa нa управление, на развитие, на пpeдcтaвитeлcтвo. Скоро след това всички ще усетят ползите и ще се гордеят с българския футбол.
- Защо в българския футбол всички са недоволни от ръководство, съдии и ниво на мачовете, но в същото време си траят и не надигат глас? Смятате ли, че контролът и работата със съдиите е на подходящото ниво и къде точно се къса нишката, за да има толкова много скандали с реферите?
- Защото не са имали алтернатива. Има и друго, част от футболните хора са добре в личен план, други се борят по свой си начин, индивидуално, защото така го разбират. Ето сега съм тук и искам да ги уверя, че собствениците на клубове ще са много по-доволни, ако футболът върви в правилната посока и се развива. Тук ще засегна темата за г-н Марк Бата. Това ли е програмата на настоящето ръководство на БФС? Този човек идва за по 2-3 дни в месеца и получава десетки хиляди евро заплата плюс всички други разходи. В крайна сметка наблюдаваме фрапиращи грешки в българското съдийство. А то играе важна роля за качеството на футбола. Разговарях със съдии. Разказват легенди за обученията му. Според мен този човек е параван за някой и няма място в българския футбол в тази си роля. Това убива футбола. Имам конкретна програма за съдийството, така че хем да се подобри качеството му, хем съдиите да са спокойни и горди от работата си. А не да бъдат подлагани на всякакви нападки и хуления. Още повече това са представители на БФС. Всичко, което се говори и пише срещу тях, е срещу централата. Това е недопустимо. От лошото съдийство хората не вярват на играта, не вярват, че има коректно съревнование. Няма как да излъжеш феновете да плащат за нещо, което не е честно. Продуктът няма качество. С просто око се вижда, че всичко е схема.
- Получихте ли вече подкрепа от клубовете и какво ви казват те, когато говорите с тях за проблемите?
- Всеки ден с нас се свързват представители на различни клубове. Аз също ще намеря време лично да се срещна и поговоря с тях. По всичко личи, че искат промяна. Сега ще ви изброя някои от проблемите, които ми споделят:
1. Високите такси в детско-юношеския и аматьорския футбол.
2. Неспазване на собствената наредба от страна на БФС спрямо малките клубове.
3. Провеждането на първенствата в ДЮШ - пълен хаос. При децата се обединяват две, понякога и три възрасти, което е абсурд. Включват се отбори в първенствата след започване на сезона.
4. Терените - все още има терени в аматьорския и детско-юношеския футбол, които приличат по-скоро на ливади, отколкото на футболен терен.
5. Използването на големия брой чужденци в професионалния футбол прави съществуването на школите безпредметно - задължително трябва да се въведе правило за налагането на млади български играчи.
6. БФС снабдява професионалните клубове с футболни топки - "шампионска лига", и то в големи количества, а на аматьорските и детските отбори - топки "анонимки", и то по 2-3 бр.
7. Съдийството - и при професионалния, и при аматьорския и детско-юношеския футбол се лансират синове на бивши съдии, хора с високи постове, а кадърните биват избутвани в ъгъла и не получават шанс за развитие - шуробаджанащина.
8. При трансфер в чужбина или при подписване на професионален договор на юноша - клубът майка трябва да получи определен процент от трансфера - но не винаги това става!
9. Националните гарнитури - пълна пародия. В детско-юношеските формации се взимат децата на платежоспособните родители за сметка на талантливите.
10. Използването непрекъснато на нередовни играчи в аматьорските групи и ДЮФ.
11. Работи се с плащане на ръка без фактури.
12. Невъзможност по никакъв повод да се свържеш с представител на БФС в София.
Това се сещам от разговорите. Сигурно има още много казуси. Всички тези лоши практики ще бъдат прекратени. Големите клубове бих ги уверил, че ако се работи правилно, всеки един отбор в елитната група ще има достатъчно привърженици. Когато се определят точните правила, клубовете започнат да произвеждат добри футболисти, ще има трансфери, ще има пълни стадиони, ще има телевизионен рейтинг, ще се продават артикули и футболният бизнес ще бъде рентабилен. Ще има президенти на клубове, на които няма да им харесат на 100% моите правила, като например броя на чужденците. Но мен ме интересува ресурсът към националните отбори, както и развитието на нашите момчета.
Другото - относно пълните стадиони. Отново заради лични интереси има футболни срещи, които се играят през седмицата в ранни часове или пък през уикенда, но късно. В единия случай не може да се отиде на стадиона, защото сме на работа, а в другия - не може да си заведат децата. Не може така. Всеки продукт се прави в интерес и в полза на потребителите.
- Кои са трите неща, които искате незабавно да промените, когато спечелите изборите?
- Футболът в България е на такова ниво, че трябва пълна и кардинална промяна. Трудно ми е да ги степенувам по ред, например първите три. Промените ще започнат веднага, но резултатите ще се получават във времето. Приоритет е детско-юношеския футбол. Оттук се тръгва. Върху тази основа трябва да се изгражда българският футбол. Това е фундаментален въпрос, на който ще се обърне сериозно внимание. Децата на България, които искат и могат да играят футбол, трябва да имат всички условия за това. Не може деца таланти да не могат да се развиват поради финансови причини или защото хора от школата, в която са, злоупотребяват по някакъв начин, или защото няма стадион и т.н. Това е недопустимо. Как ви се струва за 3-дневен турнир да се заплаща по 200 лв. на дете? В същото време се отделят бюджети за развитие на детско-юношеския футбол и в УЕФА, и в Министерството на младежта и спорта. Имам достатъчно опит как се работи в "белия" свят в тази насока. Разбира се, програмата, която ще прилагам, ще е съвместно с Министерството на образованието и Министерството на младежта и спорта. Същевременно с това ще работим и с международни организации. Децата трябва да бъдат поставени в подходящи условия и да спортуват упорито, за да постигат високи резултати. Те трябва да знаят, че всичко зависи само от техните резултати, а не от средствата на родителите им. Повярвайте ми, цялата система е разбита. Всичко ще започваме от нулата. На треньорите също ще се обърне сериозно внимание. Клубовете със сериозни амбиции за развиване на ДЮШ ще бъдат специално поощрявани. Не може да искаме академии с над 500 деца да се развиват на самоиздръжка. Ще се организират мащабни турнири, така че треньорите на националните гарнитури да могат да наблюдават цялото съревнование и да имат пълна представа за бъдещите български футболисти.
Другото много важно е инфраструктурата. В БФС нямат никаква представа за пълната картина на стадионите в страната. Предстои пълен и подробен анализ на всички ресурси. След това ще разработим стратегия за максималното им оползотворяване, доколкото е възможно, разбира се. Всички знаем за пародията при построяването на стадиони на места, където няма нужда от тях. Липсата на стратегия и диалог между предприемачите и футболните хора е довело до това. Лошото е, че са изхарчени едни сериозни средства от еврофондовете за нищо. Тук ще се работи съвместно с общините. Огромни възможности има, но се иска много работа и инициатива.
Клубният футбол - там също сме в много лошо състояние. Не е нормално на евротурнирите да имаме само един представител. Къде са грандовете ни? Какво се случва с тях? Не може само един отбор да представлява родината ни и да сме доволни. С просто око се вижда, че има проблем. Този отбор е от Разград и по ясни причини основните му футболисти са чужденци. Как се прави силен национален отбор, без да играят българи и грандовете ни не са в добра кондиция? Нали трябва да има силна конкуренция, за да се вдига качеството на играта. Ето защо ще работя много упорито за подобряване на ситуацията в клубния ни футбол. Има много какво да се желае. Много ще държа всеки град да си има силен клуб. Крайната цел е да успокоим феновете. Да им вдъхнем доверие, че има съревнование. Лека-полека да започнем да ги връщаме по стадионите.
- Откога започна западането на българския футбол и кои процеси спомогнаха за това?
- Положението след 12 години управление е катастрофално. Изпуснати 4 световни и 3 европейски първенства. Когато нещо не върви, вината се поема от ръководителите. Те са тези, които са допуснали разрушителните процеси. Ако внимателно анализираш случващото се в българския футбол, веднага ще разбереш на кого и как са разпределени дейностите в БФС. Там се работи в 3-4 направления за усвояване на средства и всичко е оставено на самотек, докато издържи. За да стигнем дотам от една футболна нация да чуваш все повече Даз български футбол не гледамУ. Бих искал да попитам: Как е възможно да се допуска всичко това?
- Кои са основните грешки на Борислав Михайлов като президент и кога се отклони от идеята, с която обедини четвъртите в света, за да поемат ръководството на българския футбол?
- От четвъртите в света са останали много малко хора там. По-голямата част не биха искали да се свързват с тази част от историята на българския футбол. Основната грешка на Борислав Михайлов е, че НЕ той управлява. Той не е лош, но там други дърпат конците. Същите тези хора имат личен интерес статуквото да се запази. Българският футболен съюз е като затворена система, за която не важат никакви закони и правила. Няколко човека са се окопали и разпределят. Действията са им ясни на всички, все пак сме в България. Крайният резултат е празни стадиони, доколкото могат да се нарекат стадиони, отчаяни и загубили вяра в играта фенове. В същото време наблюдаваме високомерно поведение на господата от централата. Какво по-страшно има от това да няма привърженици на футболните срещи или ако има да вадят плакати ДВън БФСУ, ДОставкаУ и други? Тази игра нали е за феновете. Тук стоят много въпросителни?
- Промени ли се вашето виждане за работата на БФС, докато бяхте треньор на националния отбор? До какви лоши практики се докоснахте, докато бяхте на поста?
- Нищо не се е променило, нито преди, нито сега. Много хора, малко работа. Това е БФС. Почти всичко е лоши практики, затова говорим за кардинална промяна. Не искам да правя анализ на лошите практики и да се връщам назад. В главата ми има само теми за развитие, искам да говорим за бъдещето на българския футбол.
- От доста време се говори за вмешателство на селекционера при избора на футболисти. Имаше ли при вас опити за нещо подобно?
- Така е, имаше опити през втори, трети човек. Не им се получаваше. Това беше и основната причина за раздялата ни. Бях неудобен. Ако направите анализ на периода, в който бях национален селекционер, ще видите, че в рамките на 1-2 години от 100-но място се качихме до 50-о. Имахме мачове с пълен стадион. Но нямаше схема. При тези хора всичко трябва да е схема.
- Вярно ли е, че съдите БФС за около 500 000 лв., както каза Йордан Лечков в свое интервю? За какво е искът?
- Лечков в типично негов безотговорен и арогантен стил излъга. Делото е на стойност 70 000 лв. Нямам притеснения относно факта, че съдя БФС във връзка с моето освобождаване като селекционер на националния отбор. Не е налице конфликт на интереси, защото казусът се решава от съда и ако спечеля президентския пост, аз ще спазвам решенията на съда. А относно същия господин и неговия капацитет на управление, ще кажа само: до което се е докоснал, е провалено. И община Сливен до ден днешен страда, пак е със запорирани сметки за милиони за неправилно възложени обществени поръчки през 2008 г. Другото е, че получава от БФС за хотела си в Сливен стотици хиляди на година за детски турнири и съдийски мероприятия. Това е конфликт на интереси, Лечков, не моите неизплатени заплати. Подхвърля за комисия за оценка на кандидатурите. Има Закон за юридическите лица с нестопанска цел, както и Устав на БФС. В тях има ред, по който се внасят кандидатурите. Тези хора, вместо да осигурят един демократичен конгрес с равностойна и коректна надпревара, за да спечели най-добрият, в името на българския футбол! Те пак почват да обмислят пречки.
- Венци Стефанов каза, че сте "бил толериран и гален от Боби Михайлов" и че "сте преследван от банки и имате безумно количество кредити". Вярно ли е това негово твърдение и как бихте му отговорили?
- Така бях толериран, че цяла България разбра в предаването Д120 минутиУ преди 3 години. Г-н Стефанов не е ли човекът, чийто отбор, който е с големи традиции, играе пред празни трибуни? Това ли е правилното ръководене? Скоро чух как предлага при дербитата да няма фенове на гостуващия отбор. Това е краят на футбола в България, г-н член на Изпълкома на БФС. В цял свят чакат дербитата, за да отидат привържениците и да гледат най-силния мач на любимия си клуб. Убиваш бавно и методично отборите с традиции, създаваш отбор в малък град без фенове. Явно това е стратегията им. Правят всичко възможно да са празни стадионите. Също много ми е интересно как е възможно да говори за кредитите ми. За парите, за които говори, мога да кажа следното: залогът, който банката взе, е двоен и е заплатен с честно заработени пари, и то докато цяла Испания скандираше ДЛюбо ПеневУ. А за моите управленски качества да не мисли. Аз съм екипен играч с доказан нюх към целта. Да бъде сигурен, че ще сформирам силен екип. Нека оценка да ми дават хора, които са постигнали нещо с честен труд и имат познания по материята футбол. Усещам, че ги е страх. Има защо. Тези хора са толкова ДдоказаниУ пред обществото, че не мисля да се занимавам повече с тях. Хората са най-добрият барометър. Едновременно с техните изяви по медиите във ФБ страницата ДГласувам за БългарияУ пуснаха анкета сред над 300 000 българи. Резултатът е 91% срещу 9% в моя полза. Така че отново се доказа, че стратегията им е непечеливша.
- В няколко сайта плъзна слух, че Гриша Ганчев е в основата на вашето издигане за президент на БФС. Как ще коментирате тези спекулации?
- С Гриша Ганчев не сме се чували от много време. Ако бъда избран за президент на БФС, вратата ми ще е отворена за всички клубове, ще търся диалог и ще се работи за развитието на националния футбол, а не за лични интереси.
- Смятате ли, че в предстоящата битка за президент на БФС ще има удари под кръста и готов ли сте за тях?
- Те вече започнаха, даже по-рано, отколкото очаквах. Все пак в моето телевизионно интервю аз не засегнах никой. Явно страхът е много голям. От месеци наред мисля само за развитието на футбола. Ще се опитат да ме предизвикат, но не мисля да им падам на нивото. На хората им е омръзнало да гледат и да слушат за провали. Нямам време за губене за такива разговори. Българският футбол няма нужда от разпри, има нужда от безпристрастна работа. Резултатите говорят красноречиво, че има сериозен проблем. Говорят за програмата ми. Питам ги тях: Къде е тяхната програма? Повече от 12 години сме свидетели на Дуспешната им политикаУ. Сега вече щели да работят правилно. Моята програма ще я чуят хората, от които зависи изборът, както и тяхната. По-важното е, че ако бъда избран за президент на БФС, целият български народ ще усети резултатите.
- Не рискувахте ли прекалено много, когато напуснахте вашия пост във втория отбор на "Валенсия"? Какво загубихте и какво спечелихте от това?
- Разбира се, че рискувах. Във ДВаленсияУ имах всички условия за висококачествена работа, добре заплатена и спокоен живот. Но сърцето ми е тук, в България. Намирам постъпката ми като отговорност към обществото. Понякога трябва да предприемем сериозни действия в името на дадена кауза, в случая в името на България.
Коментари (0)
Вашият коментар