11 неща, които не знаехме за "Формата на водата"

Независимо дали вече сте гледали филма, който триумфира на тазгодишните Оскари, или не, вероятно ще ви бъде интересно да научите повече за неговите автори и неговата история. „Формата на водата“ е фантастична приказка. Любовна история за глухоняма жена и мъж-риба. Всъщност жанрът на „Формата на водата“ трудно може да се побере само в двете думички - „романтичен“ и „фантастичен“, защото в него има много мюзикъл, има трилър, има дори и филм ноар.

Мъжът-риба имал нужда от „готин задник“

Режисьорът на филма Гийермо Дел Торо искал скулпторите да създадат такова създание, което да може да ти вземе дъха. Главният дизайнер и скулптор Майк Хил си спомня: „Гийермо ме повика и ми каза: „Дай му душа!“ Режисьорът искал създанието да има „готин задник“. То така и било създадено – със страхотно и секси тяло, големи и изразителни очи, устни, родени за целувки, силна челюст и трапчинка на брадичката.

Като малък Дел Торо се идентифицира с Франкенщайн

Мексиканският режисьор е само 6-годишен, когато гледа първия си филм с чудовища - „Франкенщайн“. Още тогава чувства прилика между себе си и фантастичното създание. Растейки, той има често кошмари и е навестяван от натрапчиви идеи. Гийермо понякога трудно различава действителността от виденията си. Признава, че "Франкенщайн" и "Създанието от Черната лагуна" са го вдъхновили да направи „Формата на водата“.

Първоначално идеята на Дел Торо е отхвърлена

Гийермо дел Торо
Гийермо дел Торо

Мексиканецът отива в Universal Pictures с предложение да работи по римейк на "Създанието на Черната лагуна", но продуцентите отхвърлят идеята му. Така по време на една закуска с писателя Даниел Краус през 2011 година Гийермо решава да работи по сценария на "Формата на водата".

Иска да го снима черно-бял и инвестира 200 000 долара лични пари в него

Днес награденият за най-добър режисьор за "Формата на водата" признава, че работата по филма е била съпътствана от множество проблеми. Един от всички тях е, че не му позволили да заснеме своето произведение черно-бяло въпреки силното му желание. Друг интересен факт е, че мексиканският режисьор инвестира 200 хиляди долара лични средства във филма, още преди да има подписан договор с продуцентите си. Докато все още пише сценария, той започва да създава човека-амфибия, а това е скъпо начинание.

Големите клечки избухват в сълзи при първото си докосване до историята

Когато Гийермо отива във Fox Searchlight, за да представи своя сценарий, на края на срещата част от големите клечки в студиото подсмърчат и бършат сълзите си.

Той избира Сали Хокинс, преди да я е видял

Сали Хокинс
Сали Хокинс

Гийермо има в главата си британската актриса Сали Хокинс, докато още пише сценария. Тогава той никога не я е срещал на живо. След Златните глобуси през 2014-а Дел Торо си тръгва, подпийнал, от афтърпарти и случайно се натъква на Сали. Разказва й историята набързо. По-късно признава, че ако не е бил алкохолът, едва ли би се осмелил да я заговори.

„Когато избирам актьори, аз всъщност избирам техните очи“, казва Дел Торо

Дъг Джоунс
Дъг Джоунс

За да пресъздаде мъжа – амфибия, актьорът Дъг Джоунс е целият покрит с грим и специални протези. Единственото, което виждаме от неговия човешки образ, са очите – а те са и това, което режисьорът признава, че е най-важно за него по време на избора му на актьори. Всъщност самият Дъг Джоунс далеч не е толкова секси като своя герой. Може да го видим в някои от другите добри филми на Гийермо дел Торо като "Лабиринтът на Фавна" и "Хелбой".

Апартаментът на Елиза буквално носи формата на водата

Дизайнерът на апартамента на Елиза, който е декор на голяма част от сцените, разкрива, че е търсил буквални прилики между интериора и формата на водата. Не само че стените са боядисани в този фантастичен син цвят. При повечето мебели са търсени обли и вълнообразни форми, сякаш се намираш насред вода.

Александър Деспла използвал 12 флейти за основната тема

Прочутият композитор Александър Деспла е автор също така на музиката на филми като „Странният случай с Бенджамин Бътън“, „Речта на краля“, „Гранд хотел Будапеща“, филми от поредицата на „Хари Потър“ и много други. Като флейтист той се съсредоточава върху това да пресъздаде звуците, които могат да се чуят под вода и за целта използва цели 12 флейти. Искал е темата на филма да е изключително мека и деликатна.

Премиерата на филма е в театъра, който е сниман в самия филм

Една от култовите сцени на "Формата на водата" е снимана в приказнокрасивия театър "Елджин" в Торонто, Канада. Именно там се прожектира и за първи път носителят на Оскар за най-добър филм на 2017 година.

Дел Торо кара да спрат музиката по време на речта му на „Златните глобуси“

Мексиканският режисьор не е първият, който постъпва така. Миналата година, докато получаваше първата си награда „Тони“ в своята 50-годишна кариера, Бет Мидлър изкрещя: „Спрете тая тъпотия!“

Гийермо, който бе удостоен със „Златен глобус“ за най-добър режисьор, също помоли да намалят музиката, но доста по-елегантно от Мидлър: „По-ниско музиката, моля! Отне ми 25 години да стигна дотук. Дойте ми една минута. Само една минута!“

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене