Скъпи, обичаш ли ме? Ще ми подариш ли парфюм? Познато ви е, нали? Коя от нас не го е правила с мила усмивка? Емоционалният шантаж е доста ефикасен вид манипулация. Съзнателно или не, го прилагаме на най-близките си хора и спекулираме с чувства като страх, любов, вина, доброта.
"С емоционалния шантаж се сблъскваме от ранна детска възраст - първо в семейството, после с приятелите, в работата. Като спекулация с чувствата може да се определи всяка косвена реплика, която цели да накара човека срещу нас да направи това, което самите ние желаем. И понеже го правим в завоалирана форма, не винаги се разпознава. Проблемът е, че с него се активира чувството за вина, от което човек трудно се отърсва", обяснява доц. Маргарита Бакрачева, доктор по психология към департамента по психология на БАН.
Тя подчертава, че не бива емоционалният шантаж да се бърка с позитивното стимулиране, особено във взаимоотношенията родители-деца, тъй като границата между двете е много тънка.
Родители - деца
Когато обещаете на детето си разумна награда според свършената от него "работа", говорим за позитивно стимулиране. Ако синът ви знае, че има задължението всеки ден да изхвърля боклука и да купува хляб, а срещу това получава определена свобода или джобни пари, всичко е наред. Когато обаче го подпитвате за новата приятелка на баща му, с когото сте разделени, и му обещавате награда в замяна, това вече не е добър вариант, уточнява Бакрачева. И напомня, че идва момент, когато порасналите деца ще ни го върнат с реплики като: "Ако не ми купиш лаптоп, значи не мислиш за мен". Те умело ще спекулират с чувствата ни - трик, който са научили от нас самите.
Коментари (0)
Вашият коментар