Хората, живели в ледената епоха, са оцелявали при ниските температури в конструкции, които си правели от кости на мамути и други животни, съобщи в. "Дейли мейл".
Британски изследователи от университета в Ексетър са проучили археологическа находка край село Костенки, на около 500 км южно от Москва, Русия, където се предполага, че са живели хора през палеолита. Там са открити кости на 20 000 години. Освен от мамути, на мястото има кости от елени, коне, мечки, вълци и други животни. Тя е най-старата измежду около 70 подобни, открити в западната част на Източноевропейската равнина и Украйна, предава БТА.
Конструкцията, която е на около 30 см под земята, е изградена от кости и е укрепена и скрита от пръст. Размерите й са 9 на 9 метра. Повечето от използваните кости са от мамути. Стените са изградени от 51 долни челюсти и 64 черепа на мамути.
До неотдавна учените смятаха, че тези конструкции са използвани за живеене, но новите проучвания опровергават тази теза.
Археолози от университета в Ексетър се натъкнаха на изгорели дървета и други растения в кръглата конструкция. Според тях това е знак, че древните хора са намерили начин да се отопляват, като горят кости, дървесина и други растения и така да оцеляват в ледената епоха.
Климатични възстановки показват, че летата по онова време били кратки и хлад, а зимите - дълги и студени, с температури около и под минус 20 градуса по Целзий.
Коментари (0)
Вашият коментар