Вулканичните изригвания масово убили видове през триаския период

Фосили през триаския период Снимка: Уикипедия

Международен изследователски екип откри доказателства, че нивото на въглеродния диоксид в атмосферата в края на триаския период е било като прогнозираното за 21-ви век в резултат на влиянието на човешката дейност върху климата, съобщава сп. "Нейчър къмюникейшънс".

Причина за катастрофата в миналото са били масови вулканични изригвания, каквито днес не се наблюдават. Триаският период започва преди 252 милиона години и приключва преди 201 милиона години с масово измиране на видове. За да изяснят причината за изчезването на живи организми от лицето на планетата, учените изследвали базалтови скали, свързани с т.нар. Централна Атлантическа магмена провинция - обширно натрупване на магмени скали с площ 11 милиона кв.км, образувано преди разпадането на суперконтинента Пангея в края на триаския период. В тези скали специалистите открили шупли, оставени от мехурчета въглероден газ. Въз основа на размерите на шуплите било преценено нивото на въглеродния диоксид в атмосферата по онова време, обяснява БТА.

Учените предполагат, че масивно изливане на лава, довело до появата на Централната Атлантическа магмена провинция, е натрупало достатъчно въглероден диоксид в земната атмосфера, за да може глобалните температури да се повишат с 2 градуса Целзий.

Вулканичните изригвания са продължили милиони години, повишавайки нивото на въглеродния диоксид през целия този период. Съвременното му ниво се е уеднаквило за няколко десетилетия с онова през триаския период, като при това приносът на вулканите е нищожен.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене