Европейският телескоп "Хеопс" започна да изследва екзопланети

СНИМКА: Pixabay

Европейският орбитален телескоп "Хеопс" за изследване на екзопланети започна научната си работа след периода на калибриране и тестване на инструментите, съобщи Би Би Си.

Телескопът беше изстрелян през декември миналата година не за да търси, а за да изучава детайлно стотици от около 4000-те открити досега екзопланети. Сред първите обекти, които изследва, са т.нар. "свят от стирофом" Kelt-11b, "планетата от лава" 55 Cancri-е и "изпаряващата се планета GJ-436b.

Оборудваният с една камера "Хеопс" ще се взира в звездите, около които вече е известно, че орбитират екзопланети. Чрез транзитния метод астрономите ще се опитат да определят големината и да изследват атмосферите им, получавайки важна информация за формирането и еволюцията на разнообразни светове извън Слънчевата система, предава БТА.

"Хеопс" направи добра ранна демонстрация с Kelt-11b. Тази гигантска екзопланета е с около 30 процента по-голяма от Юпитер и обикаля много близо до звездата HD 93396. Kelt-11b изглежда много "надута" и с много малка плътност - оттук сравнението със стирофом. От начина, по-който намалява светлината по време на транзита, фотометърът на "Хеопс" изчисли, че диаметърът на планетата е 181 600 км (плюс минус 4290 км). Това измерване е над пет пъти по-точно, отколкото е възможно с наземен телескоп.

Научната програма на "Хеопс" се ръководи от университетите на Берн и Женева. Самият телескоп се контролира от Испания - от Националния институт по космически технологии край Мадрид.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене