Може, ако коронавирусът застане на негова страна в изборите
САЩ ще гласуват за президент през ноември, но отсега е ясно - той ще бъде бял мъж в напреднала пенсионна възраст с дълбоки корени в миналото и ясни спомени за руините от Втората световна, Карибската криза и концертите на Елвис Пресли.
Наблюдателите твърдят, че това е единствената прилика между 73-годишния републиканец Доналд Тръмп и 77-годишния демократ Джо Байдън, чиито възгледи за здравеопазването, климата, външната политика и ролята на лидера в САЩ силно се различават.
Но това едва ли ще е от решаващо значение, тъй като според същите наблюдатели вотът тази година ще бъде заложен на един чип – кризата с коронавуруса и поразиите от него.
Когато избираха своя кандидат, Демократическата партия и нейните привърженици по-малко се интересуваха дали той споделя техните ценности и повече – дали може да заграби гласове от Тръмп. “През 2020-а имаме
един добър
познат
претендент
и един, който
го атакува,
но не и такъв с нови солидни аргументи за бъдещето и с решения на проблемите, които ще надвиснат през следващите години - констатира сп. “Политико”. - Светът се променя драматично, но в САЩ предизборната битка се измества към нрава и психиката на състезателите за Белия дом.”
Така смята и Джо Байдън: “Залогът сега е характерът на кандидата, а оттам и характерът на нацията”. Козът му е да бъде ясна алтернатива на безпардонния самодоволен бизнесмен, който управлява Америка от 4 години. Няма спор, че в личен план става въпрос за коренно различни хора, макар и врели в общия казан на американския елит.
Единият е
милиардер, а
другият – само
милионер
Първият е политически аматьор, скочил направо в Белия дом на 70-годишна възраст. Вторият е политик от кариерата. Тръмп е живял в охолство строителен предприемач, син на богат строителен предприемач от Ню Йорк. Байдън е от типично работническо семейство на ирландски католици преселници с 4 деца и прякорът му е Джо средната класа. Ражда се на 20 ноември 1942 г. в миньорския град Скрантън в Пенсилвания. Баща му е чистач на пещи и фурни, припечелва и от търговия със стари коли. Пари няма, но амбицията е в изобилие.
Докато двайсетгодишният висок, рус и сравняван с Робърт Редфорд Доналд обикаля Ню Йорк в сребрист кадилак с неговите инициали и униформен шофьор, Джоузеф се поти на изпити по право. Тръмп-младши следва икономика, но повече го вълнуват стройните манекенки и членството в елитни клубове. Байдън е фиксиран единствено в кариерата си. На 30 години Тръмп вече е натрупал $ 200 млн. На същата възраст Байдън става сенатор от щата от Делауеър – петият най-млад в американската история. Остава на Капитолия 36 години и през 2009 г. го напуска като един от най-старите сенатори, за да стане вицепрезидент на Барак Обама, с когото остава до 2017 г.
Звездите чертаят
различна карма
на тези двама издигнати мъже – Тръмп е орисан на успешни имотни сделки, кралици на красотата, откриване на казина и перчене по риалити формати, а Байдън – на ужасни житейски драми. През 1972 той вече е женен от 6 г., има двама синове и дъщеричка. По Коледа семейството ликува – 30-годишният Джо е избран в Сената. Седмица преди Рождество съпругата му и децата отиват за елха и фатален удар с трактор убива нея и едногодишната Наоми. Двете момчета са тежко ранени.
Байдън пропуска церемонията по встъпването си, за да бъде до леглата им в болницата, и полага сенатската си клетва там. Неутешим е, мисли за самоубийство. “Господ ми сви ужасен номер, бях му бесен”, спомня си той онези страшни години. И с още по-голяма стръв се хвърля в политиката.
Макар че го наричат умерен и центрист, в миналото сенатор Байдън се държи доста консервативно – благосклонен е към банковия сектор, обявява се против общите автобуси за черни и бели ученици, абортите, гейбраковете. С времето се отмята и “актуализира” позициите си, но и днес е смятан за
един от най-
консервативните
кандидати
за президент
на демократите от 70-те г.
Разказват, че когато първата му тъща го попитала как ще си вади хляба, Байдън я информирал, че възнамерява да стане президент. И наистина опитва – това ще му е 3-и път. През 1987 г. се бори за кандидат на демократите, но отпада заради плагиатство от реч на британския лейбърист Нийл Кинък. През 2007 г. отново се пробва безуспешно, но първият цветнокож президент го прави вице за баланс.
През 1977 г. Джо среща втората си съпруга Джил, “която ме върна към живота”. Ражда им се дъщеря Ашли. През 2015 г. 46-годишният му син Бо умира от рак на мозъка.
Възрастта е сред сходствата между Байдън и Тръмп и заради нея започнаха да наричат Америка (със средна възраст 38 г.) “страната на старите бели мъже”. 77-годишният Байдън е най-възрастният кандидат за Белия дом на демократите в модерната история, но пък на 14 юни и Тръмп ще чукне 74. Въпреки това има наглостта да се задява с конкурента: “Гледам Джо… Такива като него ме правят да изглеждам много млад, жизнен и енергичен”.
Вярно, президентът младее, пулсът му е 70, а кръвното – 120/75. А Байдън често изглежда уморен, оплита думите, не довършва започнати изречения. Противниците му го наричат Спящия Джо и говорят за деменция. През 1988 г. той претърпява две операции на мозъчни аневризми и последвал белодробен инфаркт, но според лекарите това не се е отразило на умственото му здраве. “Джо е единственият политик, за когото съм сигурен, че има нещо в главата, защото сам го видях”, шегува се д-р Нийл Касъл, който го е оперирал.
Лансират Байдън като опитен и земен политик с традиционни възгледи за Америка, дълга и почтеността. Последната е малко под въпрос, макар че гафовете на Джо бледнеят пред съмнителните сделки и подкупи – специалитет на бизнесмена Доналд. Не става въпрос само за подозрителните контракти за милиони долари на сина му Хънтър в Украйна. Байдън се изложи и с детински измислици, че в ЮАР го арестували, когато опитал да се види с Нелсън Мандела, и че в Ирак куршум го обръснал по врата. Призна, че е
скалъпил
и двете истории,
но не постигна
славата на
Дони Лъжеца
В центъра на кампанията си Байдън поставя призива “Да се върнем към нормалността”, заимстван от предшественика му Уорън Хардлинг. При съперник като Тръмп това е много актуално. “Хората са жадни за чувство на общност и единство”, повтаря той. Но идеите му за борба с климатичните промени и бедността, както и особено належащата реформа в здравеопазването, не стигат достатъчно далеч. Дори според съпартийци от него лъха вялост, липсват му магнетични послания като това на Обама за “надежда и промяна”.
Тръмп, от своя страна, си настоява на “не-нормалността, нестандартните похвати, култа към личността и собственото му величие”, пише “Политико”. Повтаря мантри като: “Изградихме най-мощната икономика в света. Ще направя това втори път!”. Но има характер и е нахакан.
Засега Байдън води в предизборните сондажи, но това още нищо не значи. Коронавирусът вършее в САЩ, а коментаторите са единодушни, че изборите ще са референдум именно по този проблем. Вече нападат Тръмп, че е подценил заразата и се е забавил с мерките, оспорват умението му да овладява кризи. Една бърза катастрофална рецесия би съсипала шансовете му да остане в Белия дом.
“Но дори да стане така – сочи коментаторът Райън Купър – непродуктивният, обърнат към миналото, Джо Байдън ще трябва да се оправя с димящите останки на американската икономика. И до 2024 г. САЩ може да преживеят нещо много по-лошо от Тръмп.”
Коментари (0)
Вашият коментар