Сегмент от "езикова пътечка" в човешкия мозък е на поне на 25 млн. години

Мозъчните езикови механизми са поне на 25 милиона години, с около 20 милиона години "по-стари", отколкото се смяташе досега.

Мозъчните езикови механизми са поне на 25 милиона години, с около 20 милиона години "по-стари", отколкото се смяташе досега, съобщи електронното издание "Медикъл експрес".

Учените смятаха, че механизмите за формиране и ползване на език са се появили много по-скоро, преди около 5 милиона години при общ предшественик на маймуните и хората.

"Откритието ни е сравнимо с откриването на нов фосил от дълго търсен предшественик на човека", казва проф. Крис Петков от факултета по медицински науки в университета в Нюкасъл, Великобритания, който е ръководител на изследването.

Международни екипи от европейски и американски учени са извършили анализ на мозъчни скенерни снимки и на механизмите в мозъка при хора, маймуни и човекоподобни маймуни. Резултатите от изследването са публикувани в сп."Нейчър Нюросайънс".

Учените са открили сегмент от т.нар. "езикова пътека" в човешкия мозък, която свързва слуховия кортекс с участъци от фронталния лоб, които участват в преработката на речта и езика. Макар речта и езикът да са уникални за хората, връзката чрез слуховата пътека при други примати показва еволюционната основа в слуховото познание и гласовата комуникация, пише БТА.

"Прогнозирахме, но не можехме да сме сигурни дали езиковия механизъм при човека би могъл да има еволюционна основа в слуховата система на нечовешките примати. Признавам, че бяхме удивени да открием сходен механизъм в слуховата система на нечовешките примати", казва проф. Петков.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене