Учени откриха микроби, хранещи се с етан, изтичащ от отвори на морското дъно

СНИМКА: Pixabay

Германски учени откриха общност от микроби, които оцеляват благодарение на изтичане на етан през горещи дълбоководни отвори на дъното на Калифорнийския залив, съобщи ЮПИ.

Различни микроби могат да превърнат органични съставки в енергия, но консумацията на етан е рядко срещана. Повечето микроби могат да разложат любимите си хранителни източници без чужда помощ, но за разлагането на двете основни съставки на природния газ - метана и етана, е нужно сътрудничество между два различни типа микроби - археи и бактерии, предава БТА.

Специалистите с изненада констатирали, че хранещите се с етан микроби на дъното на Калифорнийския залив бързо се увеличават, като броят им се удвоява за седмица.

"Отглеждането на лабораторни култури не е лесно - заяви докторантът в института "Макс Планк" за морска микробиология Седрик Хан. - По този начин обаче разполагаме с достатъчно биомаса за продължителен анализ. Идентифицирахме ключови вътреклетъчни посредници при дегадацията на етана. Освен това в рамките на изследването представихме първия цялостен геном на разлагаща природния газ архея."

Новооткритият вид е кръстен Ethanoperedens thermophilum.

"Открихме ДНК секвенции на тези археи край много отвори на морското дъно", отбелязаха учените. Те установили също, че близки роднини на новооткрития вид археи се хранят с въглероден диоксид.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене