Най-богатият италианец вдигна болница за коронавирус в Милано

Леонардо дел Векио е роден през 1935 г. в Милано и израства в сиропиталище. 
СНИМКИ: ИНСТАГРАМ

Милиардерът Леонардо дел Векио, израснал в сиропиталище, е собственик на най-голямата индустрия за очила в света

Първите шест респиратора, дарени от Леонардо дел Векио, вече са налице в Милано. Ден след като ги предостави на града, собственикът на най-голямата индустрия за очила в света прехвърли 10 млн. евро в банковата сметка на Панаира на Милано. Дни след това беше вдигната за рекордно кратко време болница за коронавирус.

84-годишният милиардер, който е сирак, тръгнал от нищото, не забравя не само своите служители, а и жителите на родния си Милано. Именно в неговото сиропиталище “Мартинит” той е прекарал първите 14 години от живота си, когато остава сирак. За изнемогващата в момента здравна система на Милано, чиито болници преливат от пациенти с коронавирус, това е като глътка въздух. Парите, дарени от Дел Векио, бяха необходими, за да започне изграждането на болница в празните халета на панаира.

Дарението на

милиардера идва от

личните му средства,

а не от тези на

компанията му

Богаташът отвори портфейла си обаче не само за нуждите на Ломбардия, а и за област Венето. Там се намират основните фабрики на индустрията “Луксотика”. И двете дарения се осъществяват посредством неговата фамилна фондация, основана преди три години с благотворителна цел, “за да върне на страната си всичко добро и хубаво, която тя му е дарила”.

Първоначално фондацията тръгна с 300 млн. евро в касата си. Тя обаче се захранва непрекъснато с 5% от печалбите на холдинга на Дел Векио “Делфин”, който пък контролира една трета от френско-италианския колос “Есилор Луксотика”. 

Една от фабриките на Дел Векио е осветена с италианския трикольор по време на епидемията.
Една от фабриките на Дел Векио е осветена с италианския трикольор по време на епидемията.

За мнозина българи името на Леонардо дел Векио може да не говори нищо. Той няма популярността на милиардера Силвио Берлускони, но за сметка на това е 3,5 пъти по-богат от него. Според последните статистики на американското списание “Форбс” Дел Векио е най-богатият на Апенините и

50-и в света със

своите 25,8 млрд.

долара,

докато Берлускони е едва шести в Италия с близо 7 млрд. долара.

Дел Векио е основател и главен изпълнителен директор на “Луксотика”, както и изпълнителен директор на “Есилор Луксотика”. Това е най-голямата индустрия за производство и продажба на очила и оптични лещи в света –

има над 150 000

служители и повече

от 8000 магазина

в цял свят. За да си дадем сметка за това какво “излиза” от ръцете ѝ, е достатъчно да влезем в който и да е магазин за очила – десетки от най-известните марки в света са произведени от компанията му. Помислете си за която и да е марка очила в света – тя е или собственост на Дел Векио, или пък той произвежда очилата ѝ по лиценз. На практика от фабриките на италианеца излизат очилата на всички най-известни италиански, френски, американски дизайнери на висша мода. 

Дел Векио с Джорджо Армани, чиито очила по лиценз произвежда във фабриките си.
Дел Векио с Джорджо Армани, чиито очила по лиценз произвежда във фабриките си.

Но кой е Леонардо дел Векио? Той носи името на баща си и е четвъртият му син. Малкият Леонардо обаче никога не вижда баща си, търговец на зеленчуци от Пулия, който отива да търси късмета си в Милано и умира преди раждането на четвъртото си дете. Майка му Грация Роко няма възможност да се грижи за него, затова го оставя в сиропиталище в Милано. Леонардо остава там до 14-годишна възраст.

На 15 г. започва работа във фабрика за производство на медали и купи. Собствениците ѝ обаче го подтикват да се запише на вечерно обучение в академията “Брера” за гравиране и дизайн. Така след това, 22-годишен, отива в област Трентино и

започва работа

като гравьор

После се мести в провинция Белуно, до Венеция, и отваря първата си работилница за монтиране на очила. Три години по-късно, през 1961 г., занаятчийският дюкян става фабрика “Луксотика”, в която работят 14 души. По-късно Дел Векио започва да произвежда очила и за други. През 1971 г. обаче решава, че е дошъл неговият момент и започва да произвежда очила – от рамките до стъклата, със собствената си марка.

Идва и моментът за навлизането на американския пазар – през 1981 г. След година Дел Векио вече разполага с 4 фабрики в Съединените щати, в които работят над 4500 души. През 1990 г. е големият скок, защото

компанията му

стъпва на

Нюйоркската борса

На италианската борса се лансира едва 10 години по-късно.

Мнозина казват, че днес Дел Векио е най-желаният шеф от всички работници. Това е така заради грижите, които полага за служителите си. Открай време той плаща ваканциите в чужбина с цел обучение на децата на служителите си. Предлага и безплатни ясли на децата на работниците си, както и бонуси за пазаруване. 

Компанията на италианеца е най-голямата в света за производство и продажба на очила.
Компанията на италианеца е най-голямата в света за производство и продажба на очила.

Леонардо дел Векио е женен три пъти, като

за втората си

съпруга Николета

се жени два пъти

Първият му брак е с Лучана. Вторият е с Николета, която отвежда до олтара през 1997 г. След развода с нея заживява със Сабина, с която няма брак, но има две деца. След като се разделя с нея обаче, се връща при Николета и през 2010 г. пак се жени за нея. Има общо шест деца.

Казват, че зад всеки голям мъж стои голяма жена. За Дел Векио това е Николета Дзампило, с която се запознава благодарение на баща ѝ, който навремето е търговски агент в компанията му. След развода си с милиардера Николета успява да получи Вила Мондадори в Милано, която заема 2000 кв.м. През 2008 г. обаче я продава за 28 млн. евро.

 

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене