Скърбя за загубата на нашия драматург Антония (Тони) Каракостова, казва директорът на Народния театър
Антония Каракостова – драматурт и преводач, „работна пчеличка“, като са я наричали в Народния театър, дъщеря на известния театрал Стефан Каракостов – ректор на ВИТИЗ през 60-те години, е починала преди дни в дома си, съобщиха нейни близки. Дъщеря й Фани я намира няколко дни след кончината й. Имала е здравословни, но най-вече парични проблеми. Трябвали й средства за ремонт на покрива, за храна, за лекарства , чудела се е как да насмогне. Криела си рецептите. С едната пенсия не се ходи до аптеката.
Това научи „24 часа“ от директора на Народния театър Мариус Донкин. Той има твърдо правило всеки ден да се обажда на възрастните си колеги, мнозина от които е поканил в спектакли на хонорар, за да имат допълнителни доходи. А те се справят блестящо и печелят награди! Сега се чуди как да им осигури помощ. Не крие, че му се обаждат с такива молби. Как да скърпи театралния бюджет? Трябва и за младите.
„Чувахме се с Тони. Знаех, че има парични проблеми. Опитвах се да помогна. Веднъж успях. Дойде лично в театъра.Беше слабичка, нисичка... Но дори не знаех къде живее. Преди 4-5 дни й звънях – не вдигаше телефона. После чух, че е изключен и си казах, че все пак има някаква реакция по тази линия. Може би просто не ме е чула. А след това ми казаха, че са я намерили мъртва. Съобщи ми Жоржета Чакърова, с която бяха близки. Нямаше по-работлив и предан човек на театъра от нея. Тя ни дари целия архив от книги, документи, ръкописи и снимки на баща си – прочутия театрал Стефан Караностов, който вероятно би могла да даде другаде срещу някаква сума. Но предпочете да си отиде горда, макар и в мизерия“, казва Мариус Донкин.
Антония Каракостова е била успешен драматург и преводач, руски възпитаник на ГИТИЗ, но личният й живот е бил твърде сложен – като пиеса. Явно и беден. Омъжва се в провинцията. Има една дъщеря – Фани. Тя е тази, коята я намира мъртва след 4 дни в малкото й жилище.
„Не знам как ще се организира погребението. В момента в театъра няма жив човек“, казва директорът.
Донкин е зает сега с основно прекрояване на афиша на театъра, защото всичко пада или се отлага. Ще му се наложи да свали спектакли, вероятно на актьори на хонорар. Няма как да плаща. На първо място падат както техните гастроли в чужбина, така и на трупите, заявили да играят у нас. Например на тази на „Александийския театър“, с чийто спектакъл трябваше да бъде открита десетдневката на „Сцена пред театъра“ през юли. Няма да има нито гастрол, нито открита сцена. Само наемът на конструкцията е шестцифрена сума - не е джоба на театъра, който няма вече и 0 приходи, но се опитва да изплаща заплатите на артистите. Не може да разчита на обичайните над 1000 зрители на „трибуните“ пред театъра. Изобщо въпросът пред театралите е как обратно ще привикат зрителите в салоните.
Според Донкин сезонът едва ли ще започне преди септември. Дано поне дотогава имат възможност за репетиции. Проваля се и годината за Иван Вазов, но навременната реакция по телевизията с Вазовите четения е повече от успешна. Особено тази част, в която деца четат любимите си стихове на поета - „Отечество любезно“ и „Молитва“. След призив в сайта на театъра родители да записват изпълненията, всеки ден се получават 15-16, някои дори от Нова Зеландия.
Не не губи надежда на има премиера на „Нова земя“ по почти непознатия Вазовия роман около 22 септември, както и на още 2 постановки, посветени на поета, обхващащи творчеството му и личността му от различни гледни точки.
„Ако през септември – дай боже, успеем да вдигнем сцена пред театъра, ще поканя да гостуват всички софийски трупи - това ще е най-скромното, което можем за направим за тях след карантината“. Обещава той.
Донкин вече дори е подготвил новия есенен сезон 2020 - 90 процента българска драматургия. „Само с Вазов, Яворов, Алеко, Йовков можем да върнем публиката обратно в салоните, убеден е той, защото техните текстове са смели и то през онези години. А това, което ги прави вечни, е преданата им и необятна любов към народ и родина“, казва директорът на НТ.
Не крие, че доста зрители са си върнали билетите срещу парите – както театърът обеща, защото спектаклите са били разпродадени до края на май. Но пък мнозина други са заявили, че може и да не ходят на театър, но каквото и да са платили, да е в помощ на трупата.
"Разчитаме на вас, медиите, да сте ни подкрепа в тази акция - нека пак да видим магията на вдигнатата завеса, призовава Донкин.
Без страх!
Коментари (0)
Вашият коментар