Учени разкриха тайни, свързани с картината "Момичето с перлената обица"

"Момичето с перлената обица"

Ново изследване на известната картина "Момичето с перлената обица" на Йоханес Вермеер разкри подробности, които правят изображението на девойката по-"хуманно", макар самоличността й да остава загадка, съобщиха световните информационни агенции.

Става въпрос за първото от 1994 г. изследване на шедьовъра на нидерландския майстор на четката. Резултатите показаха наличие на миниатюрни мигли около очите на младото момиче, които са невидими с невъоръжено око, поясниха от музея "Маурицхойс", където се съхранява картината. Изследването позволи също да се установи наличие на зелена завеса на заден план в картината, нарисувана през 1665 г. С годините изображението на завесата се е изтрило. "Получените резултати навеждат на мисълта, че изображението на момичето е много по-хуманно, отколкото се смяташе досега", се казва в комюнике на музея, предава БТА.

Специалистите отдавна са очаровани от картината, която изобразява млада жена с енигматичен поглед, с тюрбан в синьо и жълто на главата и с перлена обица на ухото. Изследването, извършвано от международен екип от февруари 2018 г., освен това откри подробности, свързани с използваните пигменти и начина, по който Вермеер е нанасял пластове боя. Той е променил първоначалната композиция и е използвал пигменти от целия свят, включително ултрамарин от Афганистан. Анализът все пак не позволил да бъде идентифицирано изобразеното момиче, нито да се установи дали реално е съществувало или е плод на въображението на Вермеер.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене