Том Мур получи над 125 000 картички, включително от кралица Елизабет
На 30 април най-скъпата рекламна площ в Лондон, тази на площад “Пикадили съркъс”, осъмна с необичайно послание: “Честит 100-тен рожден ден, капитан Том Мур. Цялата нация празнува с теб”. На плаката бе и снимката на възрастния мъж, което също не е много типично за реклама.
Но това не беше някаква рекламна провокация, а част от
мощна вълна на
благодарност и почит
към един пенсионер,
който успя да вдъхнови англичаните да се обединят в борбата срещу коронавируса по начин, по който никой политик и дори кралското семейство не успяха да направят.
Така че образът на Том Мур напълно заслужено присъстваше на този площад, както и по всички медии в Обединеното кралство, а и на много места по света. Стореното от ветерана се оказа толкова докосващо сърцата, че успя да увлече хиляди да станат по-солидарни и активни в това трудно време.
Всичко започна като съвсем невинна инициатива на 99-годишния Том Мур да събере малко пари за английските медици, борещи се с коронавируса. В началото на април ветеранът от Втората световна война написа в интернет платформа за дарения, че възнамерява да
направи 100 обиколки
на градината си,
докато навърши
столетие
в края на месеца в опит да привлече 1000 паунда за британската здравна система NHS. По този начин той иска да ѝ благодари за грижите, които е получил, когато преди две години се бори с рак на кожата и счупена тазобедрена става. Когато обаче Би Би Си показа усилията, които Мур полага, за да се справи с предизвикателството, видеото на бавно обикалящия с проходилката си капитан бясно започна да се споделя в социалните медии. Успоредно с това паричните преводи по обявената от него дарителска сметка също летят. Така за по-малко от месец ветеранът
успя да събере
над 31 млн. паунда
(70 млн. лв.), счупвайки няколко рекорда. Сред тях - за най-голям физически дарител в историята на NHS и за най-ефективна дарителска кампания, организирана от човек. От “Гинес” съобщиха, че е поставил световен рекорд за индивид, събрал най-голяма сума чрез ходене с благотворителна цел, който от 1980 г. принадлежи на канадец, прекосил пеша родината си срещу 14 млн. долара. Британският принц Уилям, който също го подкрепи финансово, се пошегува с капитана, че е машина за печелене на пари, и го нарече вдъхновение за всички.
И наистина Том Мур се превърна в заразителен пример. Стотици хора започнаха да правят нещо по време на самоизолацията си, за да събират средства за борба с болестта или пък просто да повдигат духа на другите. В туитър бяха създадени два хаштага #walkwithtom (ходи с Том) и #TomorrowWillBeAGoodDay (Утре ще е добър ден), в които да се съобщават всякакви подобни инициативи.
В тях 8-годишно момиченце предложи да се правят и изпращат картички за рождения ден на капитана. Идеята бе приета толкова присърце, че за две седмици в градчето Бедфорд, където той живее заедно със семейството на най-малката си дъщеря, пристигнаха около 125 000 писма. Наложи се да бъде отворено местното училище и в най-голямата му зала те да се събират. Няколко доброволци, сред които и внукът на ветерана Бенджи, се заеха да подредят картичките, за да може той поне да ги види на снимка.
Кралските пощи
пуснаха специална
марка за юбилея му
и боядисаха една от традиционните си червени пощенски кутии в Бедфорд в синьо с надпис върху нея “Честит 100-тен рожден ден, капитан Том”. Честитки до ветерана се появиха и върху повечето информационни табла на обществения транспорт във Великобритания, а няколко художници успяха дори вече да го нарисуват върху публични сгради.
Инициативите бяха толкова разнородни и масови, сякаш всеки искаше да се докосне до магията, наречена капитан Том. “Хората постоянно ми казват, че това, което съм направил, е забележително. Но всъщност забележително е това, което вие сте направили за мен”, коментира развълнувано той.
Стотният му рожден
ден премина като
национален празник
Два самолета от Втората световна война направиха тържествен полет над неговия дом. Още в ранни зори той бе посетен от висш военен от полка, в който дълги години е служил, за да го информира, че вече е почетен полковник в него. “Не съм си и помислял, че някога мога да получа такова повишение. За хората вече съм капитан Том, но ако решат да ме наричат полковник, добре, много ви благодаря”, отвърна ветеранът, докато получаваше и четвъртия си медал за заслуги към Обединеното кралство. Съобщиха му също, че кралица Елизабет II го е направила почетен полковник на Кралския военен колеж.
Излекувалият се от коронавирус премиер Борис Джонсън пусна специално видеообръщение към Мур. В него му благодари, че с героичните си усилия е повдигнал духа на нацията и е създал канал, по който милиони да могат да кажат “сърдечно благодаря на забележителните мъже и жени, работещи в NHS”. Джонсън заяви, че ветеранът е източник на светлина в живота на всички.
Кралицата му изпрати картичка и поздравително писмо за юбилея, а по-младите членове на кралското семейство му честитиха в социалните мрежи, където капитан Том вече е абсолютна звезда. Младежите, които не бяха чули за стореното от него, пък разбраха, след като той
оглави британската
класация за сингли
Ветеранът бе поканен от музиканта Майкъл Бол, за да изпълнят известен химн на футболния отбор “Ливърпул”, в който се пее “никога няма да вървиш сам”. В парчето се включи и хорът нa NHS, като всички пееха от домовете си как никога не трябва да се губи надежда. Благотворителният сингъл се превърна в най-бързо продаващото се парче за тази година, а капитан Том стана най-възрастният изпълнител, оглавявал някога британските класации. Досега този приз се държеше от музикалната легенда Том Джонс, който покори върха на 69-годишна възраст. След като и
най-популярните
капитани на “Ливърпул” през
годините написаха
благодарствено писмо
до ветерана, озаглавено “От капитаните до капитана”, той се превърна в звезда и в спортните среди. Беше му връчена карта и шапка за почетно членство в националния отбор по крикет, а последните метри от обиколките в градината си Мур извървя с факла от олимпийския огън на игрите в Лондон през 2012 г.
“Капитан Том олицетворява издръжливостта, с която страната ни трябва да премине през тази епидемия. Като повечето ветерани от Втората световна война той е видял най-доброто и най-лошото от човечеството. Те са много горди хора и знаят как да се борят. Затова така вдъхновяват”, казва карикатуристът Греъм Бандера, който нарисува ветерана как пресича червена финална лента, олицетворяваща феноменалното му постижение.
Том Мур е посветил цялата си професионална кариера на британската армия. По време на Втората световна война
служи в Индия
и Мианмар
След завръщането си в родината става инструктор в школа за бойна техника.
Думите му “слънцето отново ще грее над вас и облаците ще си отидат”, казани през първите дни от акцията му, са стигнали до хора от 53 страни, които са дарили средства за британското здравеопазване. Те са се превърнали в най-разпознаваемото послание на надежда в социалните медии по време на епидемията заедно със снимката му как обикаля с проходилка и с бойните си медали на гърди.
Коментари (0)
Вашият коментар