YouTube и Facebook не могат да се справят с конспиративните теории около COVID-19

Снимка: Pixabay

Потребителите им са гледали фалшиво видео 2 млн. пъти

Социалните мрежи и онлайн платформите за пореден път не успяха да блокират своевременно незаконно съдържание - според CNBC, YouTube, Facebook и Twitter активно разпространяват видео с конспирлативни теории за коронавируса, кэоито призовават за игнориране на предписанията на лекарите и режима на самоизолация. Въпреки че ИТ компаниите всяка година отчитат парите, изразходвани за усъвършенстване на система за модериране, тези инвестиции все още не са се изплатили - потребителите им са гледали вредно фалшиво видео около 2 милиона пъти.

По време на пандемията на коронавирус в интернет можете да намерите огромен брой фалшификати и теории за конспирация за COVID-19, много от които са не само неверни, но и вредни. В един от тези видеоклипове беше казано, че за борба с вируса е необходимо да се пие белина, което заплашва човек със сериозно химическо изгаряне на вътрешните органи.

За да не се допусне такива видеоклипове да се разпръснат масово в социалните мрежи, съществуват алгоритми и модератори, предназначени да наблюдават появата на вредно съдържание и да го блокират своевременно. Тази работа е особено актуална по време на пандемия, когато хората се опитват да научат повече за COVID-19, но забравят, че само Световната здравна организация (СЗО) и други упълномощени органи предоставят достоверна информация.

Интернет платформите обаче отново не успяха да ограничат разпространението на видеото, което съдържаше опасна теория на конспирацията, съобщава CNBC. В 26-минутен видеоклип на Plandemic Movie се говори за изкуствения произход на коронавируса, който е създаден така, че производителите на ваксини да забогатеят.

Видеоклипът разпространява и препоръки, които противоречат на съветите на медицинските специалисти например за игнориране на носенето на маски, тъй като те усложнявали хода на заболяването.

Този видеоклип се появи в YouTube, Twitter, Facebook, като събра милиони гледания преди оригиналът да бъде изтрит. В същото време той имаше стотици хиляди репостове и това направи дистрибуцията му неконтролируема, което е подобно на разпространението на самия вирус.

Според CNBC първоначално Facebook не е искал да признае, че това видео нарушава правилото на платформата, като отбелязва, че „трябва да бъде направена проверка на фактите“. По-късно обаче говорител на социалната мрежа заяви, че „твърденията, че носенето на маска може да разболее човек, са заплаха за здравето“, така че в крайна сметка видеото е изтрито.

Дългата проверка обаче показа, че голям брой потребители са гледали видеоклипа.

Пресслужбата на YouTube увери, че те бързо блокират всички видеоклипове, които съдържат съвети за превенцията и лечението на COVID-19, които не са подкрепени от медицински факти. Видеохостингът поясни, че е изтрил видеото, тъй като в него се говори за лекарство, което не е официално одобрено от здравните организации.

Twitter също съобщи за премахването на филма, като в същото време блокира хаштаговете с неговото име. Този случай обаче ясно показва, че социалните мрежи все още не могат на 100% да защитават своите потребители от незаконно и вредно съдържание.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Жената котка: Никога не съм си правила пластични операции
Боровинките забавят стареенето и предпазват от рак на дебелото черво
Поникнаха първите зъбки на бебета панди в зоологическата градина в Берлин
Александър Сано сподели снимка с внучката си Беатрис
Домашен пастет от телешки дроб

Напишете дума/думи за търсене