Руски учени: Свръхмасивните черни дупки пораждат неутрино с висока енергия

Свръхмасивните черни дупки в центъра на галактиките пораждат космическо неутрино с висока енергия СНИМКА: Pixabay

Учени от Физическия институт на Руската академия на науките и колегите им от Московския физико-технически институт и от Института по ядрена физика на Руската академия на науките откриха нови доказателства за това, че именно свръхмасивните черни дупки в центъра на галактиките пораждат космическо неутрино с висока енергия, съобщи ТАСС.

Агенцията цитира съобщение на пресслужбата на Московския физико-технически институт (МФТИ).

"Преди нас учените търсеха източник на неутрино с висока енергия. Решихме да проверим нестандартна идея, без да разчитаме особено на успех. Но ни провървя. Многогодишните съвместни наблюдения на международни мрежи от радиотелескопи и забележителния руски радиотелескоп РАТАН ни дадоха възможност да получим интересен резултат.

Именно радиодиапазонът се оказа ключов за откриване на източник на неутрино", каза Юрий Ковальов, астрофизик от Физическия институт и от МФТИ, цитиран от БТА.

Космическото неутрино със свръхвисока енергия е сред най-малките и леки частици материя, ускорени до почти светлинна скорост. Учените все още не са наясно как възникват. Някои астрономи допускат, че тези частици се ускоряват в горящите останки на избухнали звезди в Млечния път, а според други техен източник са ядра и облаци газ в далечни галактики.

Последната теория започна да набира популярност в последните години във връзка с няколко открития. Преди няколко години физици откриха първите улики за това, че подобни частици произхождат извън галактиката. Преди три години изследователи от обсерватория АйсКюб на Южния полюс локализираха един от възможните източници - черната дупка TXS 0506+056 в съзвездие Орион, на четири милиарда и триста и тридесет милиона светлинни години от Земята.

Ковальов и колегите му получили нови потвърждения на тази теория и открили начин за бързо търсене на източници на неутрино, като съпоставили данните от АйсКюб с измерването на активността на някои от най-ярките или близки до нас галактики, които постоянно се следят от радиотелескопите.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Жената котка: Никога не съм си правила пластични операции
Боровинките забавят стареенето и предпазват от рак на дебелото черво
Поникнаха първите зъбки на бебета панди в зоологическата градина в Берлин
Александър Сано сподели снимка с внучката си Беатрис
Домашен пастет от телешки дроб

Напишете дума/думи за търсене