Японски геолози възпроизведоха материята от ядрото на Марс в лаборатория

СНИМКА: Pixabay

Японски учени от Токийския университет създадоха лабораторен аналог на материята от ядрото на Марс, състоящо се от желязо и сяра, предаде ТАСС.

Изучаването на неговата структура ще помогне за разчитането на първите сеизмични измервания, които в момента се осъществяват на Червената планета с помощта на спускаемата платформа "ИнСайт".

"Резултатите от нашите опити ще помогнат при дешифрирането та сеизмичните измервания и да разберем дали ядрото на тази планета се състои главно от желязо и сяра. Ако това не е така, то тогава ще открием нещо ново. Така например, ако в ядрото на Марс присъстват кислород и силиций,това ще означава че тази планета, досущ като Земята, е преживяла сблъсък с други "зародишни планети", заяви доцентът от Токийския университет Кейсуке Нишида.

Повечето планетолози са на мнение, че Марс много е приличал на Земята в първите епохи на своето съществуване. По онова време той е притежавал плътна атмосфера, океани от вода и достатъчно мек климат, което го е правело потенциално пригоден за зараждането на живот. Но тези условия са траели сравнително кратко, около милиард години след оформянето му. В началото на тъй-наречената Хесперийска ера,преди около 3,6 милиарда години, той се превръща в безжизнена пустиня. Почти цялата негова атмосфера и водните му запаси изчезват, като остават само известно количество ледени запаси, предава БТА.

Това е било продиктувано от факта, че Марс е нямал свое магнитно поле, породено от разтопено желязо в ядрото му, както е на Земята. Поради тази причина изучаването на структурата в сърцевината на Марс представлява особен интерес за учените.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Жената котка: Никога не съм си правила пластични операции
Боровинките забавят стареенето и предпазват от рак на дебелото черво
Поникнаха първите зъбки на бебета панди в зоологическата градина в Берлин
Александър Сано сподели снимка с внучката си Беатрис
Домашен пастет от телешки дроб

Напишете дума/думи за търсене