Милиони копнеят за "Евровизия", но нищо няма да се случи в събота в Ротердам

В продължение на много години песенният конкурс "Евровизия" се е утвърдил като символ на времето. Затова вероятно и сега, във времето на пандемията от новия коронавирус, е знаково, че нищо няма да се случи в събота в залата в Ротердам, Нидерландия, където бе планирано да се проведе тазгодишното издание на "Евровизия", предаде Асошиейтед прес.

През 1974 г. АББА сложиха началото на нова ера в улегналия и консервативен песенен конкурс. През 2020 г. властва друг акроним - Ковид-19 и всички се надяват, че ще е за кратко.

Макар че надпреварата, която е доста популярна не само в Европа, бе отложена, вечерта на финала в събота ще дойде с малко утеха за най-отявлените почитатели на конкурса. Тв шоу, което ще се излъчи в над 40 страни, ще покаже много от артистите, които биха се впуснали в битка за победа в конкурса, която би променила кариерите им, предаде БТА.

Белгийският експерт по "Евровизия" Петер ван де Вийр изпитва особено съжаление за исландския участник групата "Дади и Гагнамадид" със странната, но подтикваща към танц песен "Помисли за нещата". "Исландия има топ песен и можеше да победи, ако конкурсът се беше състоял. Те можеха да имат глобален хит, но сега няма да стане", коментира той.

Удоволствието сега зависи от интернет. "Не съм и очаквал такава популярност. Сега в ТикТок има около 44 000 видеа, които използват песента ни", казва фронтменът на исландската група Дади Фрейр.

Конкурсът започва в черно-бялата ера на телевизията, през 1956 г. и се провежда в истински дворци, в които се изпълняват захаросани песни, докато навън "Ролинг стоунс" и "Доорс" наелектризират тогавашната младеж.
През 1974 г. "Евровизия" изстрелва кариерата на АББА, налага ги като супергрупата на 70-те години и хората започват да мечтаят, че на "Евровизия" всичко е възможно.

Което е така. По някакъв начин конкурсът успя да се превърне едновременно в емблема и в кич. Вероятно и по тази причина днес близо двеста милиона зрители гледат финала на конкурса.

Още по-изненадващ от победата на АББА бе триумфът през 2006 на финландската хеви метъл група "Лорди", която ще се запомни завинаги с постапокалиптичните костюми и маските на чудовища.

Но "Евровизия" е много повече от това, тя се превърна в символ на сексуалните права. Все по-голяма част от почитателите на конкурса са гейове, особено след победата през 1998 г. на Дана Интернешънъл от Израел. Конкурсът се сдобива и с консервативни критици, след победата през 2014 г. на брадата транссексуална звезда от Австрия Кончита Вурст.

"Много екстровертни и пъстри фигури се състезават и това допадна на ЛГБТ общността. Много по-важно е, че хора като Дана Интернешънъл и Кончита Вурст имаха възможност да отправят ясни послания", казва белгийският експерт.

Има и политика. Понякога се очаква гласуването да даде тласък или да изтика назад определена страна, но слуховете за това така и не са доказани. Ситуацията бе доста по-сериозна, когато украинската участничка Ямала спечели през 2016 г. с песента "1944", в която се пее за кримските татари, депортирани при управлението на съветския диктатор Йосиф Сталин и която можеше да се интерпретира като алюзия със ситуацията в Крим, който бе анексиран при Владимир Путин.
Но такива теми няма да се проявят тази събота, когато излъчването на "Евровизия" ще почете всеки от участниците. Все пак ще има и елемент на изненада.

Британският участник Джеймс Нюман ще бъде пред телевизора в дома си под карантина. "Ще си направя Евровизия парти у дома - ще бъдем само аз и съпругата ми", казва той.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене