Инжекции с глиални клетки са излекували опитни мишки от множествена склероза

Неврофизиолози от САЩ и Дания успешно са потиснали всички симптоми на множествената склероза при опитни мишки, като са въвели в техните мозъци култури на "заготовки" от глиални клетки, съобщава в статия сп. "Сел рипортс".

По думите на ръководителя на изследването Стивън Голдман от Рочестърския университет присаждането на глиални клетки може напълно да възстанови структурата на миелиновата обвивка на нервните клетки в мозъка на човека. Според специалистите резултатите от експериментите с опитни животни са много обнадеждаващи и могат да бъдат проведени клинични изпитания за лечението на множествената склероза и на някои други невродегенеративни заболявания, предава БТА.

Множествената /мултиплена/ склероза е автоимунно заболяване на нервната система, при което клетките на имунната система атакуват обвивката на нервните влакна, позната като миелин. В резултата на това нервите започват да провеждат по-лошо сигналите, след което първоначално се получава изтръпване в крайниците, а при прогресиране на болестта може да се стигне до паралич, слепота и смърт.

Според данни на Световната здравна организация от множествена склероза страдат 2,3 милиона души по света, а лекарство срещу заболяването все още не е открито. Екипът на Голдман е провел първите тестове с експерименталната терапия, използвайки култури от глиални клетки. Те представляват спомагателни телца на нервната система, части от които защитават невроните от увреждане и от патогени. Други от тях изработват миелин.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене