До две години Китай може да произвежда масово 7-нанометрови процесори

СНИМКА: Радио Китай

Предложение за увеличаване на инвестициите в индустрията за производство на процесори, отправиха депутати на провеждащата се в момента в Пекин сесия на ОСНП. Това, според тях, ще помогне на китайски компании да започнат масово производство на 7-нанометрови интегрални схеми до две години и заместят вноса от САЩ.

Постоянните атаки на Вашингтон срещу китайския технологичен гигант „Хуауей", които няма изглед да спрат, са силен мотив за местните компании да вървят към замяна на вносните чипове с местни по-рано от планираното, предава Радио Китай.

Генералният директор на индустриалната организация Алианс за потребление на информация Сян Лиган изрази увереност, че редица китайски компании като Semiconductor Manufacturing International Corp (SMI) ще бъдат в състояние да произвеждат 7 и дори 5-нанометрови чипове за около две години.

„Причината, поради която местните фирми не могат да правят чипове от висок клас, не се дължи на технологични пречки, а на липсата на клиенти", казва Сян, отбелязвайки, че конфликта със САЩ определено ще накара местни гиганти като „Хуауей" да обърнат поглед към местни доставчици, а това от своя страна ще стимулира търсенето на китайски чипове.

Китай е най-големият потребител на чипове в света, но за осигуряването им разчита предимно на внос. Пренастройката няма да е лесна, тъй като според анализатор на индустрията, „трябва да се развият достатъчно кадри и да се търси пробив в иновативни материали, за да имаме конкурентни предимства пред САЩ".

„В дългосрочен план нарастващите възможности на Китай за производство на чипове от висок клас ще нанесе опустошителни щети на американски компании като „Куалком", 70 процента от клиентите на която сега са китайски фирми", казва Сян Лиган.

Чипът Huawei Kirin 710A, базиран на 14-нанометрова технология, неотдавна влезе в масово производство.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене