Древно римско селище попадна в радара на науката

За да проникне в дълбините на Фалерии Нови, екипът, включващ британски и белгийски учени, е използвал георадар. Снимки: Ройтерс

Баня, пазар, храм, усъвършенствана канализационна система - за първи път изследователи са картографирали прецизно древно римско селище, без да поместят и камък, съобщават Франс прес и Ройтерс.

За да проникне в дълбините на Фалерии Нови, екипът, включващ британски и белгийски учени, е използвал георадар.

"За първи път тази технология се използва за картографиране на цял град", казва Мартин Милет от изследователския екип от университета на Кеймбридж, предаде БТА.

Разположено на около 50 километра от Рим, древното римско селище за първи път е населено около 240 г. преди Христа и остава обитавано до 700 г. след Христа.

Фалерии Нови е обект на частични разкопки и изследвания от 1990 г. Използването на георадар обаче позволява на учените да сондират на голяма дълбочина и да проследят развитието на селището през вековете.

Според данните, получени от изследователите, "планът на Фалерии Нови се оказва по-нестандартен в сравнение с тези на много други римски градове, като например Помпей.

С предполагаемо население от около 3000 души, Фалерии Нови разполага с неочаквано сложна обществена къпалня, пазар, минимум 60 големи къщи и правоъгълен храм с колони в близост до градската южна порта.

Близо до северната порта е открит обществен монумент без аналог.

Древното селище е имало и "изненадваща" система от водопроводи, които се преминавали и под къщите, а не само по продължение на улиците.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене