Прецизното доставяне на терапевтични лекарства в болни тъкани остава предизвикателство в редица случаи. Туморите, например, трудно могат да бъдат засяти с химиотерапевтични агенти, особено когато притокът на кръв не е благоприятен за "доставката". Предлагайки решение на проблема, изследователи от института "Макс Планк" за интелигентни системи в Германия разработиха микроскопични устройства за доставяне на лекарства, които могат да пътуват срещу кръвообращението, пише сп. "Сайънс роботикс".
Новите микророботи са вдъхновени от левкоцитите (белите кръвни клетки), които са способни да се "търкалят" по вътрешните стени на кръвоносните съдове и дори да се движат срещу потока на заобикалящата ги кръв. За разлика от левкоцитите, които се придвижват самостоятелно, новите устройства разчитат на външно магнитно поле, за да се "доберат" до целта си, предава БТА.
С приблизително същите размери, форма и двигателни способности като левкоцитите, микророботите разполагат с камера, която може да бъде заредена с лекарства, и с повърхност, към която могат да бъдат прикрепени антитела. Докато магнитното поле избутва микророботите към дестинацията им, антителата помагат всяко устройство да бъде отведено точно до мястото, където е необходимо.
Изследователите успешно са тествали микророботите върху имитации на кръвоносни съдове, прилагайки магнитно поле, за да ги придвижва по вътрешните стени. Екипът освен това е използвал антителата, прикрепени към миниатюрните устройства, за да ги насочи към индивидуални ракови клетки, където да доставят терапевтичния си товар.
Коментари (0)
Вашият коментар