Учени обясняват защо морските хищници похапват "постни" медузи

Защо морските хищници си "правят труда" да похапват медузи, при положение че мешестите създания не съдържат въглехидрати, мазнини и протеини? Отговор на този въпрос дават датски учени, цитирани от "Сайънс дейли".

В медузите не се съдържа почти нищо, освен вода, но въпреки това те да са предпочитано "блюдо" за различни морски обитатели - риби, ракообразни, анемони и дори костенурки и корали.

За да отговорят на въпроса защо хищниците налитат на тези "постни" създания, учените от университета на Южна Дания са изследвали медузи от вида Aurelia aurita, известни като ушати или лунни медузи, предаде БТА. 

Изследователите са установили, че мешестите създания съдържат някои мастни киселини, които са изключително ценни за хищниците. Въпросните киселини са важни компоненти на клетъчните мембрани и играят съществена роля в основни биологични процеси като развитие и възпроизводство.

Морските хищници са в състояние да погълнат огромни количества медузи, отбелязват учените. Сьомгата, например, изяжда медуза 20 пъти по-бързо, отколкото скарида.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене