Учени установиха защо в Слънчевата система има много желязо и магнезий

Международен научен екип установи с помощта на компютърно
моделиране причината, поради която в състава на планетите от
Слънчевата система преобладават желязо и магнезий, съобщи
ТАСС.

Съгласно съществуващите научни теории, планетите от Слънчевата система са се зародили от облаци газ и прах. Първоначално се образуват зародиши на планети - протопланети, след което по-големите от тях привличат и поглъщат съседните и довършват окончателната си форма.

Авторите на изследването, сред които са и проф. Николай Еркаев от руския Сибирски държавен университет, чрез компютърно моделиране са определили процеса, благодарение на който на етапа формиране на протопланета тя губи леките химически елементи и в основата й остават тежките като желязо и магнезий.

"Планетарните ембриони заради взаимните сблъсъци, гравитационната енергия и нагряването образуват океани от втечнена магма. В резултат на този процес настъпва отделяне на летливите елементи и формиране на атмосфера от пари. Привтвърдяването на магмата парите в атмосферата може напълно да изчезнат под въздействие на Слънцето. Учените изследваха този механизъм при млада звезда и установиха, че "бягащите" атоми на водорода могат да привличат от повърхността на планетата не само леки, но и тежки елементи като неон, аргон, калий, натрий, магнезий", съобщиха от пресслужбата на Сибирския университет.

В изследването са участвали и специалисти от Института за космически изследвания на Австрийската академия на науките и от университета в Грац, както и от университета "Версай Сен Кантен ан Ивелин" във Франция.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене