Американското космическо ведомство е започнало работа по конструирането на космически апарат, който ще изследва астероида Психея, съдържащ баснословни богатства, пише в. "Mейл он сънди".
Предвидената дата на полета към богатия на благородни метали астероид е август 2022 година.
Психея е оценен на 10 хиляди квадрилиона долара. А един квадрилион е число с...24 нули! Експерти преценяват, че ако богатствата на това небесно тяло бъдат усвоени на Земята, то всеки неин жител би се превърнал в милиардер, предава БТА.
НАСА завърши проектирането и пристъпи към конструирането на космическия апарат, който ще стартира с помощта на тежката ракета-носител "Фалкон хеви" на американската частна компания "Спейс Екс".
Астероидът Психея, освен с благородните си метали, е интересен обект за учените и поради друга причина. Те считат, че космическият обект на практика представлява ядро на ранна планета, загубила външния си слой. Мисията на НАСА ще събере данни за състава и топографията на металната скала, която може да бъде нагледна илюстрация и на нашето земно ядро.
Астероидът е с диаметър около 200 километра. Мисията на НАСА на стойност 117 милиона долара, ще трябва да достигне до астероидния пояс, разположен между Марс и газовия гигант Юпитер.
Астероидът Психея 16 е открит през 1852 година и се предполага, че представлява останки от протопланета, станала жертва на сблъсък при оформянето на Слънчевата система. Мисията на НАСА е планирано да достигне до орбитата на небесното тяло през 2026 година, откъдето ще изследва обекта 21 месеца.
Според планетоложката Линди Елксинс-Тантън, ако само желязото от Психея бъде докарано на Земята, неговата стойност би била 10 000 квадрилиона долара. Отделно цената на астeроида се покачва от редките и благородни метали в неговото ядро. Но не те са най-ценни за учените. Изстиналата сърцевина на небесното тяло може да се окаже нагледна илюстрация на ядрото при образуването на нашата собствена планета, което не можем да изучим директно.
Двеста километровото парче метал, съдържащо огромни количества платина и злато, е разположено на разстояние 370 милиона километра от Земята.
Коментари (0)
Вашият коментар