Над 200 000 тона миниатюрни пластмасови частици се пренасят чрез вятъра от пътищата по света в океана всяка година, съобщи електронното издание на в."Гардиън".
Пренасяните от вятъра микропластмаси са по-голям източник на замърсяване на световния океан от отпадъците от вливащите се реки, установи проучване на специалисти от Норвежкия институт за изследване на въздуха, предава БТА.
Изследването е концентрирано върху частиците, отделяни от автомобилните гуми и спирачните дискове при износването им. То установява, че всяка година се отделят 550 000 тона частици, по-малки от 0,01 мм и почти половината от тях отиват в океана. Над 80 000 тона, пренесени от вятъра, падат върху покрити с лед и сняг територии и вероятно допринасят за топенето, тъй като тъмните частици абсорбират слънчевата светлина.
Микропластмасите са замърсили цялата планета - от арктическия сняг и алпийските почви до дълбините на океана. Частиците може да съдържат токсични химикали и вредни микроби и е доказано, че вредят на морските обитатели. Хората ги поглъщат с водата и храната и ги вдишват, но ефектът върху човешкия организъм още не е изследван.
"Пътищата са значим източник на микрочастици пластмаса за отдалечените райони, в това число и на океаните", казва ръководителят на изследването Андреас Щол от Норвежкия институт за изследване на въздуха. Той каза, че автомобилната гума губи средно около 4 кг от теглото си, докато е в употреба. "Това е огромно количество пластмаса в сравнение например с дрехите, чиито фибри често биват откривани в реките. Но от дрехата си няма да загубите около килограм във вид на частици пластмаса", казва ученият.
Досега на въздушното пренасяне на частиците не е обръщано особено внимание, защото за да се пренесат по този начин, те трябва да са наистина малки и е трудно да бъдат идентифицирани като пластмаси. "Най-малките частици вероятно са най-важни от гледна точка на здравето и екологичните последици, защото можем да ги вдишваме и вероятно могат да проникват и в кръвоносната система", казва ученият.
Резултатите от изследването на публикувани в сп. "Нейчър Комюникейшънс". Те сочат, че най-дребните частици могат да летят във въздуха до месец.
Коментари (0)
Вашият коментар