След горещите юлски чествания на 170 годишния юбилей на Иван Вазов, патрон на Народния театър, обръщаме почтителния си поглед и към другите изключителни поети, вградили посветено участта си в съдбата на театъра, в дълговечния му и автентичен, и артистичен живот, съобщават от Народния театър
ПЕЙО ЯВОРОВ започва работа като драматург и артистичен секретар в Народния театър през 1908 година, поканен е от Пенчо Славейков, който мотивира решението си да го назначи с думите: „Трябва ни поет, а не буквоед!“
Пейо Яворов работи в Народния театър от 1908 до 1913 година. Написва пиесите „В полите на Витоша“ и „Когато гръм удари, как ехото заглъхва“, многократно поставяни на първата ни сцена.
„Тъй Яворов се отдаде на театъра, увлече се в него и театърът му замени поезията. Аз ходех при него и виждах с какво участието й се отнасяше към въпроса за пиесите, за актьорите и за постановките. Една нова амбиция се бе пробудила в него. Той ми е чел някои от драматургическите анализи на пиесите, които ще се играят, и те издаваха режисьорските му усети“, пише в спомените си Владимир Василев, а знаменитата Адриана Будевска нарича поета„стожер на най-чистата българска реч на сцената“ и разказва:“ Той работеше скромно, мълчаливо, като всеки голям художник. Беше тактичен и със съзнание.Съзнаваше, че неговата задача е задачата на големия човек, който трябва да даде от себе си нещо – и има какво да даде. Той не искаше поклонение, но служеше на нещо свято, на нещо по-голямо от него – на българския театър, на българската реч в него.“
Във вечерта на Пейо Яворов ще чуем някои от най-обичаните, безмъртни негови стихотворения и спомени за величествената му сянка, трептяща и до днес във величествената сграда на Народния театър.
На 16 юли от 21, 30 на откритата сцена „Зад театъра“ стихотворения и спомени ще четат актьорите Стелиан Радев и Ева Данаилова.
Вечерта е със специалното участие на проф. Михаил Неделчев.
Билети за вечерта: на касите и онлайн на https://nationaltheatre.bg/bg/predstavlenie/yavorova-vecher-ana-papadopulu-i-yuliyan-vergov
НИКОЛАЙ ЛИЛИЕВ, поетът който превърна словото и поезията в музика, работи повече от тридесет години в Народния театър и неговият принос за първата ни сцена е уникален. „Невъзможно е да се пресметне за тези 31 години колко хиляди хора прекрачиха прага на тази врата, колко писма отрупваха писмената маса на Николай лилиев, колко ръкописа се прочетоха, колко превода докъсно през нощта се поправиха, колко хора бяха изслушани и разбрани. Има ли млад български поет, който да не е пращал първото си стихче на Николай Лилиев? Има ли българска драма, за която Лилиев да не е писал своята обстойна, добросъвестна критика? Има ли български артист, който да не е похлопвал на вратата на Лилиевия кабинет?“ спомня си знаменитата актриса Олга Кирчева и добавя: „Необикновената личност на Николай Лилиев – огромната му култура, светлият му ум, точната памет, чистото му сърце, неговата поезия – това беше връзката ни с чистото и красивото в живота.“
На 17 юли от 21.30 на откритата сцена „Зад театъра“ стихове, спомени и размисли за театъра на Николай Лилиев ще четат актьорите Илиана Коджабашева и Христо Терзиев. Вечерта, немислима без музика, е със специалното участие на Христо Овчаров, контрабас.
Билети за вечерта: на касите и онлайн на https://nationaltheatre.bg/bg/predstavlenie/lilieva-vecher-iliyana-kodzhabasheva
Коментари (0)
Вашият коментар