Целият юли БНТ ще показва кратки видеа със спомени на новинарите си през годините, които са се превърнали в едни от най-запомнящите се истории.
Сред тях ще са разкази за исторически събития като полета на първия български космонавт Георги Иванов, покоряването на Еверест от Христо Проданов, падането на Тодор Живков и последвалите демократични процеси, влизането в НАТО и в Европейския съюз, спортните и културните успехи на десетки български личности.
Поводът за специалните видеа е рожденият ден на “По света и у нас”. Най-старата телевизионна емисия новини в България става на 60 години в понеделник, 20 юли.
Всъщност началото ѝ е малко преди това. Първото предаване на българската телевизия е прякото излъчване на 7-ноемврийската манифестация от площад “9 септември” (днес “Александър Първи” - б.р.) през 1959 г. От този ден зрителите могат да научават най-важните новини от кратките 5-минутни емисии.
Няколко месеца по-късно, на 20 юли 1960 г., е излъчена и първата емисия новини “По света и у нас” в 20 ч - времето за централните новини на обществената телевизия и до ден днешен. Земното кълбо - запазената марка на “По света и у нас”, тогава е само декор, който се вижда зад гърба на Никола Филипов - първия говорител на новините. Той съобщава най-важното от деня цели 32 години, а и сега, 4 години след смъртта му, поколения си спомнят за него и го наричат Чичко Филипов.
Година след старта на “По света и у нас” идва технологична новост. Земното кълбо се завърта и така се появява първата шапка на предаване на телевизията. От 1964 г. емисиите с новини стават три на ден, а пет години по-късно те вече са цветни.
В началото те се подготвят от дежурни екипи, а един говорител чете информацията. От 1972 г. за говорители са избрани четири жени и четирима мъже, които съобщават новините от легендарното “Студио 6” на БНТ, което съществува и сега. Сред тях са Мария Янакиева, Анахид Тачева, Георги Ламбрев, Мария Тролева, Лили Ванкова, Любинка Няголова. Всички те се превръщат в емблеми на телевизията.
В началото на 90-те години с идването на демокрацията водещи на централните емисии “По света и у нас” стават журналисти. Появява се и конкуренцията със създаването на легендарните екип 1 с Емилия Иванова и Райчо Райков и екип 2 с Нери Терзиева и Асен Агов. На практика четиримата поставят основите на съвременните тв новини.
От 1992 г. “По света и у нас” се излъчва не по Първа програма, а по Канал 1. Но има и други новини - на екипа на Втора програма, вече преименувана на Ефир 2. Няколко години по-късно двете програми се обединяват, а с това се сливат и новините на Канал 1 и на Ефир 2.
Днес емисии се подготвят в нюзрума на телевизията. Водещи на централната емисия новини “По света и у нас” са Марина Матева и Даниел Михайлов, както и Филипа Иванова и Спас Кьосев. В останалите емисии на “По света и у нас” най-важното съобщават Надя Обретенова, Поли Златарева, Нора Арсова, Илина Бисерова, Румен Йовчев и Юлия Наева.
“В годините, през които съм в БНТ, съм срещал много хора. Но има едно нещо, което притежава всеки колега от екипа на новините, без значение от кое поколение е. И това е, че всеки журналист тук харесва професията си и е човек на честта”, казва Даниел Чипев, който е главен продуцент на “Новини” в БНТ.
Юбилеят на първата новинарска емисия в България е под мотото “60 години “По света и у нас” - 60 години споделяме важното”.
Коментари (0)
Вашият коментар