Космическият телескоп "Хъбъл" е направил снимка на Сатурн от разстояние 1,35 милиарда километра, показваща, че на втората по големина планета в Слънчевата система наскоро е започнало лятото, предаде ТАСС.
"Удивително е колко драматично се е променил обликът на планетата само за няколко години - нейното северно полукълбо, където сега настъпи лятото, се покри с лека червена мъгла, а южното стана синьо", казва Ейми Саймън, астроном от Центъра за космически полети "Годард" на НАСА в Грийнбелт, Мериленд.
Оста на въртене на Сатурн е леко наклонена към равнината на орбитата й, поради което планетата гигант има собствени лято, есен, зима и пролет, продължаващи по няколко земни години. Преди изпращането на сондата "Касини" астрономите имаха малка възможност да изучават как се променя обликът на Сатурн с настъпването на всеки сезон. След появата на въпросната възможност през 2004 г., през следващите 13 години учените успяха да разкрият множество подобни изменения. Например, с идването на пролетта ураганите на повърхността на Сатурн губят синия си цвят и стават бежови. Това се дължи на начина, по който увеличаващият се интензитет на слънчевата светлина влияе върху поведението на някои молекули ненаситени въглеводороди в атмосферата на планетата.
Мисията на "Касини" приключи през 2017 г., но специалистите от НАСА продължават да наблюдават сезоните на Сатурн като част от проекта OPAL, разчитайки на телескопа "Хъбъл".
Коментари (0)
Вашият коментар