Жените от фамилия Стоянович - част от българската история

Историите на сем. Стоянович са разказани успоредно с тези на прочути жени от нашата история.

Мити Ковачева е голямата любов на Ататюрк, пращал й бели рози

Регионален исторически музей - София, представя първата част от изложбата „История помежду“

Експозицията се реализира сред експонати от постоянната експозиция и в Централното фоайе на музея. Откриването е на 13 август 2020 г. (четвърък) от 15 до 18,30 ч.

„История помежду“, реализирана в Регионалния исторически музей – София (пл. „Бански“ 1), е проект на Фондация „Изкуство – дела и документи“. Състои се от две последователни изложби през август – септември и октомври – ноември. Те са част от календара на културните събития на Столична община за 2020 г.

Първата изложба включва два компонента.

Единият – „Жените на София“, разказва истории за фамилията Стоянович. Фокусът попада върху  дами, чиято съдба се преплита с тази на изтъкнати личности.

Представянето се случва чрез добавянето на нови елементи в три зали от постоянната експозиция, както и в Централното фоайе.

През месец септември към дамската плеяда ще бъде включен и разказ за Магдалина Станчева – известен софийски археолог. Тя дълги години работи именно в Регионалния исторически музей – София и прави много от разкритията за столицата в исторически и цивилизационен контекст.

Имената на дамите в изложбата "Жените на София" са:

Царица Елеонора Българска (1860 – 1917 г.) / Мария Стоянович (1860 – 1925 г.)

Мария (Мика) Белопопска-Сотирова (1880 – 1878 г.) / Димитрина Ковачева (1892 – 1966 г.)

Жана Стоянович (1869 – 1962 г.) / Княгиня Клементина Бурбон-Орлеанска (1817 – 1907 г.)

Представени са  две по две, както са комбинирани в историите на автора – Димитър Стоянович.

(Бел. на р. - говори се, че Мики Ковачева - дъщеря на генерал, е била голямата любов на Кемал Ататюрк и той години наред й е пращал букети бели рози. Но баща й не разрешава тази връзка с "врага". Ива книги и филм за тази любовна драма).

„Историята като образ“ (с изложбата „Фрагменти“) е другият компонент от временната експозиция. Той добавя ново съдържание в Централното фоайе на Музея. Експонирани са произведения на изкуството на съвременни артисти, посветени на различни аспекти от историята на София. Част от тях са работили по проекти, свързани с периода след 1944 г.

Участници във „Фрагменти“ са Стела Василева, Наталия Ленц, Ивана Ненчева, Радостин Седевчев, Георги Тенев и Красимир Терзиев. Куратор на изложбата е Весела Ножарова. Графичната концепция и изложбеният дизайн са на Калина Димитрова, Наталия Ленц и Ралица Тонева.

Калин Терзиев - автор на творба, свързана с паметника "13 века Бълграя" - артистите работя по проекти сред 1944 г.
Калин Терзиев - автор на творба, свързана с паметника "13 века Бълграя" - артистите работя по проекти сред 1944 г.

Първата част на изложбата „История помежду“ гостува на Регионалния исторически музей – София в периода 13 август – 30 септември 2020 г. и се реализира с любезното съдействие на Националния исторически музей. Втората е предвидена за края на октомври 2020 г.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ

Напишете дума/думи за търсене