216 деца ще са в басейна до бургазлията, 67-годишен мъж се зарече да направи поне 5 км редом с него
В петък, 21 август, плувецът Цанко Цанков навърши 33 години, но купон нямаше.
Ден след като навъртя Христовата възраст, бургазлията ще се опита да подобри рекорда на “Гинес” за преплуване на максимално разстояние в рамките на 12 часа без прекъсване и почивка.
Цанко вече влезе в историята на българското плуване, като стана първият човек, преплувал самостоятелно и без почивка акваторията на Бургаския залив. Сега обаче залогът е много по-висок.
“С плуване се занимавам от 7-годишна възраст. Майка ми ме заведе за първи път на басейна в родния ми град Бургас. Басейнът не съществува от дълги години, но спомените от първия ми досег с плуването са ясни. Спомням си студеното хале и водата, от която се издигаше пара, както и огромните прозорци, от които светлината проникваше във водата и се отразяваше от нея. Времената през далечната 1994-1995 г. бяха тежки и условията за практикуване на плуване бяха много трудни.
Температурата
на водата никога
не надвишаваше
17-18 градуса,
тъй като нямаше средства за нафта за отоплението на басейна. Тези условия изглеждат невъзможни за сегашните деца. Може би основно заради студената вода аз не заобичах плуването от самото начало, даже напротив. Дълги години ходех на тренировки с огромно нежелание, но майка ми беше изключително настоятелна и постоянна. Това е едно от нещата, за които днес съм ѝ изключително благодарен. Засилването на желанието ми за плуване дойде заедно с първите добри резултати и когато спечелих първите си златни медали още на 11-годишна възраст”, разказа за “24 часа” Цанко.
Той е благодарен на всички треньори, с които е работил, защото всеки от тях го е научил на много неща. Безспорна е обаче заслугата за израстването му на първата му треньорка в ПК “Черноморец” (Бургас) Мария Чалъкова. С много труд и постоянство тя изгражда неговата отлична техника на плуване и в четирите стила. Това му дава възможност по-късно да се утвърди като един от водещите състезатели в съчетаното плуване и да постави първия си национален рекорд в дисципината 100 м съчетано плуване през 2002 г.
“Три години по-късно, вече като част от националния отбор, успях да спечеля
бронзов медал на
100 м бътерфлай
на Балканските игри
по плуване и да участвам на европейското в Будапеща през 2005 г., където финиширах 21-и на 200 м бътерфлай.
Другият треньор, който е оставил трайна следа в спортния му път, е Красимир Захов. Въпреки че с него се срещат доста късно, той го е научил на много неща за професионализма, дисциплината и поставянето на цели. Благодарение на него Цанков успява да реализира най-добрите си постижения в басейна.
Плуването в открити води е естествено продължение на огромния опит, който вече има елитният спортист в басейна. Тъй като е роден и израснал в Бургас, още от дете е преплувал стотици километри в Бургаския залив. Винаги е чувствал силна привързаност към морето и обичал да плува с часове.
“Тази връзка и любов към морето по-късно изкристализира в желанието ми да стана първият човек, преплувал акваторията на най-големия български залив - Бургаския. Реализирахме успешно това начинание през 2019 г. и то намери своето признание и място в историята на плувния спорт”, признава Цанко.
И добавя: “В последните години разбрах, че философията на дългото плуване в открити води е много по-близка до моя характер и начин на мислене и е твърде различна от плуването на спринтови или средни дистанции в басейна. Спринтът във всеки един спорт представлява концентрация на енергията.
При маратона трябва разпределение на енергията, а това изисква определена стратегия и тактика.
От дете обичам
да играя шах и
сега виждам, че
това ми помага и в
спорта, и в живота”.
Днешният опит за подобряваване на световния рекорд на 12-часово скоростно плуване без прекъсване в 50-метров басейн, който датира от далечната 1996 г., е нещото, към което се насочва с екипа си.
Целта им е освен чисто спортното постижение да превърнат това събитие в плувен празник, който да даде шанс на възможно най-много деца да се докоснат до него и да се запалят по плуването.
Малчуганите ще станат съпричастни към поставянето на този рекорд - ще плуват в крайните коридори, докато той ще е в четвъртия, и ще видят как се случва пред очите им, което е нещо различно от това да го видят на екрана на телевизора или на мобилния си телефон. Ден преди старта имаше
записани за участие
216 деца и юноши,
13 ветерани и
няколко човека
с увреждания
Най-възрастният сред ветераните - 67-годишният Георги Власев се е зарекъл да изкара 5 км редом до кандидат-рекордьора.
“Искам да изкажа огромни благодарности на Община Бургас, на кмета Димитър Николов, на г-жа Диана Саватева - зам.-кмет по култура, туризъм и спорт, на постоянната комисия по спорт към Обшинския съвет, както и на нашите спонсори”, каза Цанко Цанков часове преди старта.
Коментари (0)
Вашият коментар