Алиансът на ползвателите на „УиЧат“ в САЩ (US WeChat Users Alliance, USWUA), заедно с още един корпоративен и петима индивидуални жалбоподатели, ще подадат съдебен иск в Калифорния срещу президента Доналд Тръмп и министъра на търговията Уилбър Рос да бъде обезсилена и отложена забраната на мобилното приложение в страната. На 6 август Тръмп подписа изпълнителна заповед, която от началото на септември се забранява на физически, юридически лица и групи да използват „УиЧат“, съобщава Радио Китай.
Според Майкъл Биен, адвокат към USWUA, случаят е свързан с конституционна защита на права, тъй като американците от китайски произход използват ежедневно и зависят от „УиЧат“ за лично и професионално общуване. „Потенциалната забрана на „УиЧат“ повдига важни конституционни въпроси не само за моите клиенти, но и за всички американци. Каква би била реакцията ако президентът забрани или криминалицира употребата на „Зуум“, „Месинджър“, „Фейсбук“, „Ютюб“, „Туитър“ или „Инстаграм“, използвайки широкия и недефиниран проблем за „националната сигурност“, тъй като те също събират и анализират данните на своите потребители?“, казва Биен.
В колективния иск се посочва, че „безпрецедентната и прекалено обширна изпълнителна заповед нарушава първата поправка и клаузите за еднаква защита и надлежен процес от Конституцията на САЩ, както и Закона за възстановяване на религиозните свободи“. Според жалбоподателите, Тръмп е превишил правата си, тъй като Закона за извънредни международни икономически пълномощия не позволява на президента да забранява какъвто и да е вид комуникация.
Изпълнителната заповед цели именно затрудняване и прекратяване на общуването между милиони хора в страната, се казва в заявление на Алианса на ползвателите на „УиЧат“ в САЩ. „УиЧат“ се използва масово от милиони американци от китайски произход и китайци в страната, за да общуват със своите семейства и приятели, да дискутират и участват в политически дейности в САЩ, да организират и се включват в благотворителни, религиозни и културни програми, както и да развиват и достигат до бизнес клиенти в целия свят“, се посочва още в заявлението.
Изпълнителна заповед на президента Тръмп трябва да влезе в сила от 20 септември, давайки на ползвателите на „УиЧат“ в САЩ само 30 дни, през които те могат да ползват приложението легално. След тази дата нарушителите са заплашени от административни и наказателни санкции.
Заради кратките срокове, Алиансът на ползвателите на „УиЧат“ в САЩ се опитва да постигне отлагане на приложението на изпълнителната заповед на Тръмп, докато съд реши за нейната законосъобразност.
Коментари (0)
Вашият коментар