37-годишната опозиционна водачка в Беларус гласувала само веднъж преди последните избори - на 18 години за Лукашенко
Светлана Тихановска влязла в политиката от любов към съпруга си Сергей, призна тя в интервю преди изборите в Беларус.
Преди това страняла от обществения живот и предпочитала да си гледа семейството и децата.
Гневът на гражданите и конкретните обстоятелства обаче
превърнаха
скромната
37-годишна
домакиня
в знаме
на желанието за промяна в Беларус.
Ако властите не бяха отказали регистрация и не бяха арестували впоследствие мъжа на Светлана - прочутия опозиционен блогър Сергей Тихановски, за нея едва ли щяха да знаят други освен роднините и приятелите ѝ.
Но тя предприема решителен ход и подава документите си, за да се яви на президентските избори вместо съпруга си. Предизвикателството е огромно - срещу нея е цялата държавна машина начело с президента Александър Лукашенко. Не е ясно
дали Сергей
Тихановски
щеше да получи
по-голяма
подкрепа,
но като че ли хората се идентифицираха именно с тази крехка, емоционална и на моменти несигурна в себе си жена с незабележителна биография, която бе принудена да избяга в Литва заради сигурността си, а може би дори за да опази живота си.
От мястото на убежището си Светлана Тихановска обяви, че е готова да ръководи страната, и призова недоволните да не се предават. Енергията на протеста я задължава да бъде непоколебима. Но тя признава, че най-голямата ѝ мечта е да се върне отново в дома си, при съпруга и децата си, затова смята, че е преходна фигура.
Тихановска е символ, но не е лидер, казват за нея политолози. И все пак тя
постигна нещо
нечувано -
открадна 10%
от гласовете
на един авторитарен лидер, който 26 години поред бе свикнал властта да му се поднася на тепсия. И това накара беларуския народ да повярва, че той все пак може да бъде сменен.
Въпросът сега е дали младата опозиция ще попадне под влиянието на Русия, която в последните години е вбесена от нелоялността на Лукашенко, или ще възприеме ценностите на западните демокрации.
Светлана Георгиевска Тихановска, по баща Полипчук, е родена на 11 септември 1982 г. в Микашевичи, Брестка област на Беларус. През 2000 г. завършва средното училище в града със златен медал. След това постъпва във филологическия факултет на държавния университет по педагогика в Мозир, Гомелска област. Там учи за преподавател по английски и немски език. В Гомел, където отива да живее, Светлана сътрудничи като преводач на неправителствени организации, сред които и ирландската “Чернобил лайф лайн”, която помага на жертви на взрива в украинската АЕЦ.
Споделя, че преди сегашните президентски избори е гласувала само веднъж в живота си, когато навършила 18 години, за да се “почувства възрастна”. Тогава пуснала бюлетина за президента Лукашенко.
“С жена ми
се срещнахме в
Мозир, където
имах нощен клуб
Бях на 26 години, мислех, че до 30 няма да се оженя. Но тя дойде в клуба и аз се влюбих”, разказва Сергей Тихановски. И Светлана потвърждава, че е било любов от пръв поглед.
През 2005 г. двамата сключват брак и ръководят компанията “Компас” за заснемане на рекламни клипове. След раждането на сина и после на дъщерята на двойката Светлана се посвещава на възпитанието на децата си. А Сергей загърбва частния бизнес и започва да
води блога
“Страна за
живот”, където
представя
битието
в Беларус
през призмата на съдбите на различни хора, разказва за техните надежди, болки и отчаяние.
Така семейният живот тече до онзи съдбовен 15 май 2020 г., когато на Сергей е отказана регистрация в ЦИК и Тихановска обявява решението си да го замести. Въпреки огромния натиск върху членовете на екипа ѝ хората се редят на опашки, за да съберат необходимите 100 000 подписа за кандидатурата ѝ. На няколко пъти верни на режима хора изземват и унищожават събраните вече подписки.
На 16 юни Светлана получава телефонно обаждане от
неизвестен мъж,
който ѝ нарежда
да се откаже от
президентската
надпревара,
в противен случай тя и децата ѝ ще пострадат. Тихановска не отстъпва, но все пак взема заплахата на сериозно и изпраща децата си в неизвестна европейска страна заедно с баба им. Едва след нейното собствено бягство се изясни, че става дума за Литва.
Основните искания на съперничката на Лукашенко бяха кратки и ясни - освобождаване на политическите затворници и провеждане на нови президентски избори с участието на алтернативни кандидати, някои от които са зад решетките също като Сергей Тихановски.
Другите моменти от програмата ѝ са намаляване на президентските правомощия и броя на мандатите, стимулиране на малкия и средния бизнес. Тихановска обаче така и не определи каква политика би водила по отношение на Русия.
Митингът, който Светлана събра на 30 юли - около 70 000 души, бе невиждан в Беларус от 1991 г. Ден преди изборите кандидатката напусна квартирата си и отиде да спи при приятели от страх да не ѝ се случи нещо.
Когато ЦИК на Беларус съобщи, че Лукашенко взема 80%, Тихановска бе категорична, че няма да признае резултатите, защото
протоколите в
много секции
показвали, че
тя е победител
Кандидат-президентката обяви също, че няма намерение да напусне Беларус. Още на следващия ден обаче дойде новината, че е избягала в Литва, откъдето направи изявление, че е била поставена пред ужасно труден избор, и призова демонстрантите да се пазят и да не рискуват живота си.
Точно това бяха дните, в които спецчастите приложиха нечувана жестокост, побои и мъчения спрямо протестиращите в Минск. Оказа се, че когато Светлана е занесла в ЦИК жалбата си срещу резултатите от изборите, тя няколко часа е била оставена в кабинета на шефката на комисията “да си поговори” с двама видни представители на спецслужбите. Там
била принудена
да запише
обръщение
към народа
на Беларус с искане да бъдат прекратени протестите в замяна на разрешение да замине при децата си. За да покаже, че това обръщение не е записано доброволно, Тихановска нарочно чете от лист хартия, без да вдига очи.
Когато на 17 август Европарламентът разкри, че не признава изборите и има доказателства, че победител е Тихановска, бегълката обяви, че е готова да стане национален лидер. Два дни по-късно и лидерите на ЕС също се обединиха около позицията, че изборите са нечестни и решиха да наложат санкции за онези, които са ги фалшифицирали.
В четвъртък по повод рождения ден на съпруга си Сергей Тихановска отправи ново видеообръщение към демонстрантите. “Сергей и другите политзатворници седят в затвора. Но той помоли вие да не седите, за да можем всички да живеем в страна за живот (по името на блога му)”, каза тя.
Дали и как Беларус ще стане такава страна? Развръзката предстои и със сигурност на Тихановска е отредена роля в нея.
Коментари (0)
Вашият коментар