Международен изследователски екип под ръководството на учени от Естонския университет за природни науки е дешифрирал генома на Европейския (обикновен) сом - един от най-големите видове сладководни риби в света, съобщава сайтът Юрик алърт.
Геномът на сома съдържа малко над 21 00 гена и е сравним с този на други същински костни риби: съдържа 800 милиона базови двойки, пишат изследователите в сп. G3: Genes, Genomes, Genetics.
Дешифрирайки генетичния код на мустакатия гигант, учените се надяват да разберат по-добре тайните на изключително бързия му растеж, големия му апетит и неговото дълголетие, предава БТА.
Сомът (Silurus glanis) обитава големи европейски реки и езера. Той ловува предимно през нощта и не е особено придирчив към храната: менюто му включва безгръбначни, риби, жаби, гризачи и дори птици. В топла вода и с подобно изобилие от храна, сомът расте много бързо: десетгодишен индивид може да достигне средна дължина около метър и половина. Екземплярите над два метра днес са рядкост. Съществуват обаче исторически сведения за представители на вида с дължина до пет метра и тегло от 300 килограма.
Друга характеристика на тези риби е дълголетието - сомът може да доживее до 80 години.
Сомът е популярен вид за риболов и рибовъдство.
Същевременно липсата на генетична информация за сомовете пречи на учените да използват съвременни методи за селекция. Дешифрирането на генома му ще помогне за разрешаването на този проблем. Познавайки генетичния му код, учените могат да намерят геномни региони и генни варианти, които влияят върху скоростта на растеж, възрастта в пубертета, устойчивостта на болести и други аквакултурни характеристики.
Коментари (0)
Вашият коментар