Ако човек не успее да подуши аромата на чесън, кафе или парфюм, това може да е по-ясно предупреждение за коронавирусна инфекция, отколкото се смяташе досега, предаде ДПА, позовавайки се на резултатите от изследване на специалисти от лондонския Юнивърсити колидж.
Откритието се основава върху тестове за антитела срещу новия коронавирус, направени на 567 души, чиито сетива за вкус или обоняние са се влошили предходния месец.
Около 78 процента от тестваните лица са се оказали носители на антитела, което означава, че вероятно са били заразени. Аносмията или загубата на обоняние е била три пъти по-разпространена сред тестваната група, отколкото загубата на вкус.
Повечето от индивидите с антитела иначе са чувствали само леки симптоми на Ковид-19, като 40 процента не са страдали нито от кашлица, нито от треска - описани от Световната здравна организация (СЗО) като "най-честите симптоми".
СЗО класифицира загубата на обоняние или вкус като "по-рядко срещани симптоми".
Въпреки че някои здравни власти признават загубата на обоняние като индикатор, изследователите от Юнивърсити колидж под ръководството на Рейчъл Батърам смятат, че тя "трябва да получи признание в световен мащаб като ключов симптом на Ковид-19".
Британските изследовател твърдят, че "прекомерното разчитане на кашлицата и треската като основни симптоми на Ковид-19 може да е погрешно".
Критериите за тестване на вируси варират при различните юрисдикции и са променени от началото на пандемията. На места все още се изисква потенциалният пациент да кашля или да има треска, преди да му бъде направен тест.
На аносмията трябва да се обърне "по-голямо внимание" при тестване, изолиране на случаите и лечение, смята екипът от Юнивърсити колидж. Изследователите препоръчват всеки, който внезапно установи, че не долавя познати миризми, да се изолира и тества.
Коментари (0)
Вашият коментар