Воини и стражи посрещаха на Царевец за 625 г. от смъртта на Иван Шишман

Воини и стражи посрещаха на Царевец
за 625 г. от смъртта на Иван Шишман СНИМКА: Дима Максимова

Войводата Алдимир Желязната ръка, който е бранил Свищовската крепост, днес дойде на Царевец при цар Иван Шишман, за да докладва за готовността на дунавските крепости за отпора срещу османците. Събитията от пролетта на 1393 г. бяха пресъздадени по идея на проф. Николай Овчаров, за да се отбележи 625 г. от смъртта на Иван Шишман.

Възстановката и разказа на археолога, който втори сезон проучва Свищовската крепост, се превърнаха в истинска атракция за стотиците туристи на Царевец в слънчевия неделен ден.

"Намерихме в библиотеките изключително важни писма на цар Иван Шишман до неговите последни военачалници. Знае се, че заедно с Никопол, последната му столица, е имало още 3 крепости, които са известни днес. Става дума за Холъвник, днешно Турно Мъгуреле, Свищов - втората по важност крепост и Нов град, източно от Свищов. Това е последното парче земя, което е останало на цар Иван Шишман. Въпреки всичко, той до последно се опитва да ги събере, като от писмата идва гласът на Иван Шишман от тези времена", обясни археологът.

Според проф.Овчаров Иван Шишман не е бил безхарактерен владетел, който предава държавата си."Всъщност в последния етап на войната Иван Шишман се изправя с около 5-хилядна армия срещу 30-хилядна най-отбрана османска армия, с най-видните военачалници, водени от великия везир Али паша. Той освен това никога не праща войска в османската армия, за разлика от всички останали владетели, включително и византийския император", защити тезата си Овчаров.

През юни 1395 г. султан Баязид решава да приключи с непокорния васал. Иван Шишман първо е пленен и после е екзекутиран пред стените на Никопол. Алдимир - кефалията на Свищов, има неговата участ, смята проучвателят. "Археологическите проучвания на замъка на Алдимир в Свищов ни показват тежката битка, която е настъпила там. Разбира се турците оценяват значението на тази крепост и през следващите векове те също я използват. Неслучайно през 1462г., близо век по-късно, там се подвизава не някой друг, а прочутият Дракула, който за известно време успява да завладее крепостта", припомни проф.Овчаров.

Той представи най-ценните находки от тазгодишния археологически сезон - много рядка медна монета от първото монетосечене на цар Иван Шишман с монограми от двете страни и болярска чаша изпълнена в стила на търновско сграфито. На столчето тя има дупки, което показва, че е носена на колана на аристократ.

Проф. Николай Овчаров СНИМКА: Дима Максимова
Проф. Николай Овчаров СНИМКА: Дима Максимова
Проф. Николай Овчаров СНИМКА: Дима Максимова
Проф. Николай Овчаров СНИМКА: Дима Максимова
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Как да си направим джинджифилова къщичка за Коледа
Вчера легендарната Тина Търнър щеше да навърши 85 години (Видео)
Страстната любов и бракът са две различни неща
Шест храни, които ускоряват стареенето
Кание Уест крои гол ритуал за годишнина от сватбата си с Бианка Ченсори, поканена е и Ким Кардашиян

Напишете дума/думи за търсене