COVID-19 погуби Кензо 30 години след като СПИН покоси любимия му мъж

Кензо Такада умира от коронавирус.
СНИМКИ: РОЙТЕРС И АРХИВ

Коронавирусът отне живота на прочутия дизайнер Кензо Такада 30 години след като любовта на живота му - Ксавие де Кастела, си отива от друг бич на новото време - СПИН.

Кензо е първият японски дизайнер, който пробива в меката на модата Париж и става световноизвестен. 30 години представя своите произведения на модния подиум. Оттегля се и в последните 21 г. от 81-годишния си живот се занимава с рисуване и вътрешен дизайн. Почина от COVID-19 на 4 октомври в Американската болница в Париж.

Роден е през 1939 г. в Химеджи, Япония и е едно от седемте деца в семейството, а родителите му управляват хотел. Още като съвсем малко дете започва да проявява интерес към модата и

с часове

разглежда

списанията на

сестрите си

Въпреки съпротивата на семейството му той се записва да учи в колеж по моден дизайн в Токио, който току-що е отворил вратите си за студенти от мъжки пол. През 1961 г. печели награда за моден дизайн. По това време работи в голям универсален магазин, където създава по 40 тоалета за момичета на месец.

След години Кензо Текада разказва в интервюта, че за първите си модели черпи вдъхновение от дизайнера Ив Сен Лоран и Париж, където съдбата го отвежда само няколко години по-късно. През 1964 г. е принуден да напусне апартамента си, който е съборен заради подготовката за летните олимпийски игри. Получава обаче парично обезщетение, което използва, за да замине за френската столица. Озовава се в града на мечтите си на 1 януари 1965 г., но първото му впечатление е, че е попаднал на мрачно и потискащо място. Разочарованието бързо е заменено от възторг, виждайки катедралата “Нотър Дам”.

Започва да се препитава, продавайки скици със свои модели на различни модни къщи срещу 25 франка. Намира си работа и като стилист в текстилна фабрика. Пет години след пристигането му в Париж случайна среща с някаква жена на битпазар става причина да отвори първия си бутик. Тя му предлага да наеме малко помещение, което да превърне в магазин за дрехи. Бъдещият моден диктатор стартира бизнеса си с 200 долара. Толкова струват платовете, които купува, за да направи първата си колекция. Сам изрисува стените на магазинчето с флорални мотиви, пресъздавайки джунгла, и го кръщава Jungle Jap. Различният поглед на младия японски дизайнер бързо е забелязан и още същата година негов тоалет се появява на корицата на списание Elle. Година по-късно - през 1971-а, той представя своите модели в Ню Йорк и Токио. А през 1976 г. кръщава модната си къща “Кензо”. Характерните му много пъстри цветни щампи и дизайнът, в който смесва европейската мода с източни мотиви, му носят световна известност и изключително много отличават моделите му от останалите колекции. И днес, когато човек види дреха на марката, няма как да не познае, че е “Кензо”. В две поредни години - 1978-а и 1979-а, Такада представя облеклата си с нетрадиционни дефилета.

Ревютата са под

купола на цирк

и завършват с красиви жени, яздещи коне, а самият той излиза пред публиката качен върху слон.

Нисичкият японец амбициозно продължава да развива марката си през годините. Пуска парфюми, създава мъжка и детска линия, както и колекция в по-ниския ценови клас. Популярността му помага да срещне голямата си любов. На рождения ден на дъщерята на Пабло Пикасо - Палома, Кензо Такада се запознава с Ксавие де Кастела. На официалната вечеря двамата се оказват един срещу друг, а до тях са Карл Лагерфелд и приятелят му Жак дьо Башер. Въпросният Жак дьо Башер е известен с лъскавите партита и луксозните почивки, които организира за свои приятели. Към компанията се присъединява и Кензо, а купоните се вихрят на яхти в Карибско и Егейско море. На тези сбирки Такада постепенно се сближава с Ксавие де Кастела, който е архитект, потомък на истински благородник, получил титлата граф от Луи XIV. И съвсем естествено двамата заживяват заедно в Париж. Кензо разказва пред медии, че любимият му мъж е много изтънчен, притежава изключително богата обща култура и започва да се вслушва в съветите му, включително за модния бизнес. Двамата създават дизайна на впечатляващата си къща, повлияна от японската култура. Домът им в престижен квартал в Париж се простира на площ 14 000 кв. м и има истинска японска градина. Правят си кулинарни пътешествия из Южна Франция с ролс-ройса на Кензо, за които дизайнерът след време разказва с огромен възторг. През 1990 г. любовната им история свършва, Ксавие де Кастела умира от СПИН, а Такада е съкрушен и до края на живота си твърди, че

никога повече не

е изпитвал

толкова силни

чувства

През 1993 г. френската компания за луксозни стоки LVMH купува марката “Кензо”, но дизайнерът продължава да създава за нея своите колекции. През 1999 г. прави последното си ревю и се оттегля от модния бизнес, за да се отдаде на рисуването. Дава си време за почивка и интересни пътувания, но не остава задълго далеч от дизайна. Завръща се, този път заемайки се с вътрешен дизайн, с което се занимава до последните си дни.

Кензо с любовта на живота си - Ксавие де Кастела
Кензо с любовта на живота си - Ксавие де Кастела
На последното ревю през 1999 г.
На последното ревю през 1999 г.
Миналата година прави голямо парти за 80-ия си рожден ден.
Миналата година прави голямо парти за 80-ия си рожден ден.
ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Как да си направим джинджифилова къщичка за Коледа
Вчера легендарната Тина Търнър щеше да навърши 85 години (Видео)
Страстната любов и бракът са две различни неща
Шест храни, които ускоряват стареенето
Кание Уест крои гол ритуал за годишнина от сватбата си с Бианка Ченсори, поканена е и Ким Кардашиян

Напишете дума/думи за търсене