„Бъдещето принадлежи на технологиите и на иновативните млади хора. Уменията и образованието в областта на науката, технологиите, инженерството и математиката (STEM) са движеща сила на конкурентоспособността и устойчивостта на Европа.“ Това заяви българският еврокомисар Мария Габриел при откриването на виртуалното събитие на тема „Работните места на бъдещето и как да насърчим повече млади хора да изберат кариера в областта на информационните и комуникационни технологии или на STEM“, организирано от чешкия евродепутат Ludek Niedermayer. Това съобщиха от пресцентъра на Европейската комисия.
Според изнесените от нея данни, въпреки нарасналото търсене на умения в областта на науката, технологиите, инженерство и математиката (STEM умения), почти половината (42%) от европейските граждани не притежават нужните цифрови умения. Въпреки, че новите технологии предоставят възможности, те са и риск за повече разделение: между мъже и жени, между градски и селски райони. Така например, момичетата и жените по-рядко се ориентират към професии в сферата на технологиите. Жените заемат едва 17% от работните места в технологичния сектор. В същото време 57% от предприятията отчитат недостиг на ИКТ специалисти.
„Убедена съм, че Европа може много по-добре да използва потенциала, с който разполага. Ето защо новите ни инициативи свързани с европейското образователно пространство и новия план за действие в областта на цифровото образование предоставят възможност за координирани действия и цялостен подход. Един от примерите е допълнителното развитие, което ще дадем, на стажовете „Цифрова възможност“ (DOT). От инициативата са се възползвали над 12 000 студенти и в новия програмен период тя ще бъде разширена с възможности за професионалното образование и учителите. Предвиждаме и разработването на европейски сертификат за умения в областта на цифровите технологии“, коментира българския еврокомисар.
Мария Габриел информира, че продължава да работи по инициативи като Европейската седмица на програмирането, Безопасен интернет, които инициира в предходния си мандат на еврокомисар. Тя привлече вниманието върху още две инициативи. Предвижда се създаването на мрежа от национални центрове за цифрово образование в държавите членки, които да предоставят обмен на опит и добри практики в областта на цифровото образование и да подпомагат трансграничното сътрудничество. С Коалицията STEM ще се насърчи придобиването на интердисциплинарни умения като критично мислене, решаване на проблеми, управление и предприемачество чрез сътрудничество с бизнеса и други партньори от неакадемичните среди.
„Искам да дадем повече видимост за младите хора на вдъхновяващи ролеви модели, които разчупват стереотипите и представят по достъпен начин върховите научни постижения. Ето защо ще стартирам нова инициатива - “Изследователи в училище” , която да сближи учените и учениците и да повиши интереса към науката. Вярвам, че младите хора, със своите таланти и умения, могат да допринесат за това Европа да стане по-устойчива, по-приобщаваща и да бъде на водеща позиция в цифровата ера“, заключи Мария Габриел.
Коментари (0)
Вашият коментар