Синя Луна ще изгрее в нощта на Хелоуин

СНИМКА: Pixabay

На 31 октомври ще наблюдаваме "Синя луна" . Всъщност тя не е синя. Това е пълнолуние, както всяко друго, цветът, който се вижда при повечето пълнолуния: бледосиво, млечно бяло или сребристо.Това, което прави този феномен странен и фолклорът е кръстил „Синя луна“, е, че има две пълнолуния за един месец, когато е нормално да се вижда едно, обяснява Би Би Си Мундо.

Лунният цикъл, периодът, в който настъпват всички фази на Луната, се повтаря на всеки 29,5 дни, предава БГНЕС.

Ако се случи така, че пълнолунието настъпва на първия или втория ден и месецът има 31 дни, тогава е вероятно да се появи второ пълнолуние.
Това е необичайно явление, което се случва на всеки 2,5 години и за последно се случи на 31 март 2018 г.

Тази година тя ще се появи на небето в нощта на 31 октомври до 1 ноември, когато много страни празнуват Хелоуин и в Мексико започва Деня на мъртвите.

На 1 октомври вече имаше пълнолуние и в края на месеца ще можем да видим второто.

Както обяснява НАСА на уебсайта си, определението за синята луна се появява през 40-те години на миналия век.

По това време „Алманахът на фермерите в Мейн“ (най-надеждният източник на климата за всички неща в продължение на почти 200 години) предлага дефиниция на Синята Луна, толкова объркана, че много астрономи имат трудности да я разберат.

За да обясни Синята Луна на ясен език, списание Sky & Telescope публикува статия през 1946 г., озаглавена „Веднъж на всяка синя луна“. Авторът Джеймс Хю Прует (1886-1955) цитира алманаха от 1937 г. в Мейн и казва: „Второто Пълнолуние за един месец, както го тълкувам, се нарича „Синята Луна“.
Това не е вярно, уверява НАСА, но поне може да се разбере.

Въпреки че тази, която ще видим, не е истинска синя Луна, има луни от този цвят. Те могат да изглеждат сини само след изригване на вулкан.
През 1883 г., след земетресението във вулкана Кракатоа в Индонезия, хората казват, че почти всяка вечер можело да види Синя Луна.
Със силата на изригването, подобно на 100-мегатонна ядрена бомба, облаци от пепел, чиито частици карат Луната да изглежда синя, се издигат до върха на земната атмосфера.

Има съобщения и за Синя Луна в Мексико през 1983 г., след изригването на вулкана Ел Чичон и във Вашингтон през 1980 г., след изригването на Монте Санта Елена.

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Как да си направим джинджифилова къщичка за Коледа
Вчера легендарната Тина Търнър щеше да навърши 85 години (Видео)
Страстната любов и бракът са две различни неща
Шест храни, които ускоряват стареенето
Кание Уест крои гол ритуал за годишнина от сватбата си с Бианка Ченсори, поканена е и Ким Кардашиян

Напишете дума/думи за търсене