Всички сме го изпитвали, докато слушаме любимата си музика в колата, на концерт или седейки на дивана у дома. Когато чуем идеалните звуци, се изпълваме с радостно чувство, приятни спомени, кожата ни леко настръхва и дори ни побиват тръпки от вълнение по гръбнака. Почти половината от хората усещат, че ги побиват тръпки, когато слушат музика, съобщи "МедикълЕкспрес".
Френски невролози използваха за пръв път електроенцефалография, за да свържат тези тръпки с мозъчни центрове, които активират чувството на удовлетворение и удоволствие, предава БТА.
Тибо Шабен и колегите му от университета Франш-Конте в Безансон са изследвали с ЕЕГ мозъците на 18 доброволци от Франция на средна възраст 40 години, които редовно усещат тръпки, когато слушат любимата си музика. Те посочвали кога изпитват тръпки и определяли степента на удоволствие, което изпитват в съответния момент.
"Участниците в изследването можеха точно да посочат моментите в песента, в които ги побиват тръпки, но повечето от тези преживявания се появяваха в много различни части на отделните елементи на песента, а не само в предварително очакваните моменти", казва Шабен.
Когато участниците в експеримента усещали тръпки, Тибо Шабен забелязвал специфична електрическа активност в зоната на мозъчната кора, свързана с чувствата, в моторната зона на мозъка, свързана с контрола на движенията, и в десния темпорален лоб, свързан с обработката на звука. Тези зони действат заедно за възприемане на музиката, отключват системите за възнаграждаване и увеличават нивото на невротрансмитера допамин - хормонът на удоволствието. В комбинация с радостното очакване да чуем любимата част от песента, тези фактори пораждат тръпките, които ни побиват - физиологичният отговор, за който се смята, че е индикатор за свързаността на мозъчната кора.
"Фактът, че можем да измерим този феномен с ЕЕГ, дава нови възможности за изследвания в други посоки. То е и добра перспектива за изследване на музикалните емоции", казва Тибо Шабен.
Коментари (0)
Вашият коментар