Роман за силата и слабостта на първата любов – това в едно изречение е „Мадам” от съвременния полски писател Антони Либера (издаден от Книгоиздателска къща „Труд” с помощта на POLAND Translation Program и Библиотеката на Полския институт в София).
Романът „Мадам” е неочакван скъпоценен камък: история за Полша през мрачните години, когато е контролирана от Съветския съюз. Младият разказвач герой страда от регламентираната скука на гимназията, когато пристига нов учител по френски – елегантна „възрастна” жена (тя е на трийсет и две), която го омайва с ледената си красота и строгата си интелигентност. Той решава да научи всичко, което може, за нея и да спечели сърцето й.
В поредица от забавни, но отрезвяващи маневри обаче, той научава много повече, отколкото е очаквал – за политиката, за Полша, за Испанската гражданска война и за собствената си страст към театъра и изкуството – и всичко това, докато любимата му продължава да му се изплъзва. И все пак, без да осъзнава, усилията му – до голяма степен и литературни – да се доближи до „мадам”, са първите му стъпки към освобождението като творец. По-късно, по време на стажа си като учител в старото си училище, той открива, че самият той е станал легендарна фигура за новото поколение ученици и започва да разбира измамите и благословиите на мита и неговата изкупителна сила.
Антони Либера (род. 19.04.1949 г. във Варшава) е полски писател, литературен критик, режисьор, познавач на творчеството на Самюел Бекет (превел е почти цялото му творчество). Превеждал е също Уилям Шекспир („Макбет”), Оскар Уайлд, трагедии на Софокъл („Антигона“, „Едип цар“), стихове на Фридрих Хьолдерлин и Константинос Кавафис („Итака“). Автор е на разкази, повести, есета и романа „Мадам”, който излиза през 1998 г. и оттогава е обект на непрестанен интерес в Полша и чужбина (за 21 години – 21 издания на различни езици). Отличен е с няколко литературни награди и попада в списъка на Полското радио и Института на книгата със 100-те най-добри полски заглавия на столетието след възстановяването на независимостта на Полша през 1918 г.
Коментари (0)
Вашият коментар