Внучката на Николай Шмиргела рисува с пръсти

Юлия Банкова е художник-терапевт, от 21 до 23 ноември прави благотворителната изложба "Когато картините плачат" в ателието на прочутия скулптор

Една необикновена изложба на терпевта - художник Юлия Банкова ще може да се види в емблематичното ателие на “Н. Шмиргела” на 20, 21 и 22 ноември, 2020 г.  Тя се организира в полза на дейността на фондация „Светът на Мария“, която подпомага хора с интелектуални затруднения

Център-ателие „Н.Шмиргела“ се намира, София,  на ул. „Ген Паренсов“ №30.

Юлия Банкова пред входа към ателието на дядо си Николай Шмиргела
Юлия Банкова пред входа към ателието на дядо си Николай Шмиргела
Мястото и изложбата не са случайни. Юлия е внучка на големия наш скулптор Николай Шмиргела. Превърнала е ателието на дядо си в едно необикновено арттерапевтично пространство, в което работи с деца и възрастни, като съчетава различни методи, между които Гещалт терапия и Експресивната арт терапия. Рисува с пръсти, без да е професионален художник, може би по-скоро като особен израз на родовата памет и наследство.

Картините й са съпътствани от слова, които тя нарича „ключове към фините нива на човешката същност“. Автор е на книгите „Многоточия“ и „Откровения“.

В Ателието по време на събитието ще се разпродава благотворително и книгата „Когато картините плачат“, която съдържа текстове от малките видеа, които Юлия излъчва по време на карантината. Юлия ще представи 26 картини 90х90 см, както и по-малки формати.

С цел спазване на всички противоепидемични изисквания, изложбата ще може да бъде разгледана, а картините закупувани на място на следните дати:
20.11.2020г., петък: 16 ч - 20 ч
21.11.2020г., събота: 11 ч - 17 ч
22.11.2020г. неделя: 11 ч - 17 ч

С настоящата си благотворителна изложба Юлия подкрепя каузата на фондация „Светът на Мария“, така че хората с интелектуални затруднения да имат възможността да се чувстват пълноценни и полезни.

Художничката от години работи  като терапевт с деца, някои от тях лишени от родителски грижи. Те творят в ателието.
Художничката от години работи като терапевт с деца, някои от тях лишени от родителски грижи. Те творят в ателието.

Заглавието на изложбата "Когато картините плачат" не е случайно... Юлия споделя, че по време на карантината, не спряла да подкрепя клиентите си, защото тогава, както и сега, е особено наложително да се говори. И тогава не спира да рисува.

Но… картините заплакват. „Това е странен, много тежък процес на създаване, в който през мен минаваше цялата болка и страх , която полето на обществото излъчваше, а платното го поемаше и пръстите ми го оформяха като абстрактен образ - казва Юлиа. - Образ на нашата тревога, неизказаност, незнание, несправяне и недоумение, както и силата и вътрешния ни потенциал, който е и единственият ресурс, с който, ако се свържем, ще минем през всяко изпитание.

Галеристката често прави благотворителни изложби с техни творби на символични цени, но заредени с невероятна енергия.
Галеристката често прави благотворителни изложби с техни творби на символични цени, но заредени с невероятна енергия.
Преминаваме през много сложен житейски етап и често губим връзка с реалността и собствените си устои. Но когато подаваме ръка някому, неусетно се свързваме с най-ценното – човечността. В подкрепата оставаме заземени, което ни помага да подредим приоритетите си дори в ситуация като днешната, а това означава. че осъзнато бихме могли да се свържем с потенциала на живота ни, а не с другата му крайност-отрицанието и страха.

Хората с интелектуални затруднения не искат много: само възможност да бъдат в живота, с което ни дават големия урок, да оценяваме всеки един момент „тук и сега“. 

В предговора на към книгата "Когато картините плачат"  Юлия споделя: „Ковид, освен всичко останало,  се превърна в „символ“ на кризата на много и различни нива.

Юлия пред черно-белия портрет на дядо си. Пред нея са негови малки пластики.
Юлия пред черно-белия портрет на дядо си. Пред нея са негови малки пластики.

В практиката си на терапевт се докоснах до страховете и паниката, до гнева и невъзможността да се упражнява контрол върху ситуацията. Наблюдавах ескалиращото напрежение в семейната система, пропукването на партньорските отношения, драстичното нарушаване на връзката между родители и деца. Всъщност, ако ние не сме във връзка със себе си, трудно можем да осмислим как да преминем през каквато и да било криза, различна от вирус. Ако атмосферата в дома не предполага диалог, равнопоставеност, топлина и уют, тогава къде бихме могли да се чувстваме защитени до степен да имаме трезва преценка за токсичността, нахлуваща отвън?" 

ПОКАЖИ КОМЕНТАРИТЕ
Как да си направим джинджифилова къщичка за Коледа
Вчера легендарната Тина Търнър щеше да навърши 85 години (Видео)
Страстната любов и бракът са две различни неща
Шест храни, които ускоряват стареенето
Кание Уест крои гол ритуал за годишнина от сватбата си с Бианка Ченсори, поканена е и Ким Кардашиян

Напишете дума/думи за търсене