Орбитите на Юпитер и Сатурн се пресичат и ще се виждат с просто око във вечерното небе като една "двойна планета", съобщиха АФП и Би Би Си.
Всеки ден планетите се доближават и ще достигнат най-близо една до друга на 21 декември, понеделник, в 18 часа и 22 минути по Гринуич, предава БТА.
Мнозина смятат, че именно това сливане е причина за ярката светлина в небето преди 2000 години, наричано още Витлеемската звезда и свързвано с раждането на Христос.
Прогнозата за времето е важна, за да се подготвим дали ще видим ясно природното явление. "Тези дни, когато вечерта е ясна, си струва да погледнем и да се опитаме да видим сближаването на планетите, защото времето не е много хубаво", каза пред Би Би Си д-р Каролин Крофърд от института по астрономия на университета в Кембридж.
Ако времето е благоприятно, двете планети ще се виждат ясно във вечерното небе, точно над линията на хоризонта малко след залез слънце.
Теорията, че "сливането" на Юпитер и Сатурн вероятно е Витлеемската звезда, е лансирана за пръв път в началото на 17 век от германския астроном и математик Йоханес Кеплер.
"Подобни явления са впечатляващи за наблюдения, орбитите на планети нерядко се пресичат, но е забележително две планети да се озовават така близо", коментира предстоящото явление проф.Тим О'Брайън, астрофизик от университета на Манчестър.
Двете най-големи планети в Слънчевата система, които са и сред най-ярките обекти, видими на небето, не са били така близо една до друга от около 800 години.
Коментари (0)
Вашият коментар