Сондата „Чан'ъ-5“ се завърна на Земята с лунни проби, батискафът „Фъндоуджъ“ се спусна на 10 000 метра под морското равнище, най-бързият квантов компютър в света „Дзиуджан“ бе пуснат в експлоатация, завърши формирането на спътниковата система за глобална навигация „Бейдоу“... През 2020 г. основните научни и технологични постижения на Китай продължиха да се роят едно след друго.
На фона на безпрецедентните промени в света и пандемията от новия коронавирус, през тази година Китай реализира редица научни и технологични постижения. Всичко това е базирано на необходимостта от висококачествено развитие на китайската икономика и е ключова движеща сила за преодоляване на трудностите в китайското общество.
През март 2020 година, по време на посещението си в център за превенция и контрол на епидемията от новия коронавирус в Пекин, председателят Си Дзинпин подчерта: „Прогресът и иновациите в науката и технологиите са необходими за цялото човечество, за да се излекува от болестите и да овладее епидемиите“.
От дронове за спешна доставка на лекарства, през 5G мрежи за дистанционно диагностициране, до алгоритми чрез големи данни, които помагат да се открият потенциални инфекции, различни авангардни технологии, използвани в борбата на Китай срещу епидемията, дадоха голям принос за бързото овладяване на болестта и възобновяване на производството в страната. Всичко това демонстрира напредъка и силата на Китай в технологичните иновации.
Отварянето води до прогрес, а иновациите помагат за по-доброто бъдеще. Понастоящем тенденцията на бурното развитие на нови технологии, представени от Интернет на нещата, 5G и изкуствения интелект, е неудържима и всяка страна, желаеща да се развива, не трябва да пропусне възможностите, които те предоставят. Занапред технологичните иновации ще дадат още по-силна енергия за висококачественото развитие на Китай, ще предоставят ползи на света и ще допринесат за възстановяването на глобалната икономика от пандемията.
Коментари (0)
Вашият коментар