Годината, в която Пловдив с неохота отстъпи короната на Европейска столица на културата, се оказа повече от странна. 2020-а мина и тук под знака на пандемията и макар да разтърси града на тепетата, не успя да пречупи неговия дух.
И през тези 366 дни пловдивчани (когато не бяха затворени по къщите) успяха да градят, да се творят, да се забавляват и да обединяват около преодоляването на трудностите.
Общинската администрация даде старт на няколко дълго жадувани проекти като завършването на Епископската базилика, строежа на двата стадиона – на „Ботев“ и Локомотив“, мащабния Воден цикъл строежа на нови детски градини и училища.
Градският живот бързо се върна към нормалността, а площадите и сцените се изпълниха за фестивали и концерти през топлите месеци.
Предлагаме на нашите читатели фотогалерия с най-интересните мигове на Пловдив за 2020 г., запечатани от обектива на Руслан Йорданов.
2020 г. ни предложи и редки астрономически явления - през пролетта имаше четири Супер Луни една след друга.
На 14 февруари представители на всички етноси в Пловдив се събраха на традиционното "Кафе на толерантността" в сладкарница Джумаята. Този път освен градските първенци, присъства и главният мюфтия Мустафа Алиш Хаджи.
Американският посланик Херо Мустафа и директорката на „Америка за България“ Нанси Шилър позират със Здравко Димитров пред стелата на Дионис в готовата Епископска базилика
Волейболните шампионки "Марица" записаха няколко победи в Шампионската лига и малко не им достигна да се класират за финалите.
Красивата магнолия пред общината тази година разцъфтя десетина дни по-рано от обичайното. Нейните цветове радваха пловдивчани едва седмица.
Построената в XVI век Часовникова кула на Дановия хълм бе ремонтирана основно и украсена със художествено осветление
В началото на пролетни локдаун Колодрума бе превърнат в лазарет с болнични легла, за да поеме болните от коронавирус при евентуален скок на заразените.
През пролетта зъболекарката Анна Джуркова откри собствена галерия в Стария град, която впечатли с творби на стари майстори и реставрирани старинни интериори.
Жителите на няколко родопски села излязоха на протест срещу кариерите за добив на инертни материали. Протестът им успя - кариерите бяха затворени.
В средата на април тържествено бе открита лаборатория за изследване на PСR-тестове за коронавирус в двора на Инфекциозна клиника.
В края на май туристическо дружество „Еделвайс – Пловдив“ проведе воден поход с канута и каяци по Марица.
През пролетта ни напусна и големият пловдивски джаз музикант Милчо Левиев. Неговата муза Вики Алмазиду разпръсна прахта му от Небет тепе.
Вместо в края на май, абитуриентските балове се проведоха месец по-късно. Въпреки това зрелостниците се повеселиха славно.
Балетът „Жизел“ бе едно от запомнящите се събития на летния фестивал „Opera Open” на Античния театър
Ицо Хазарта грабна три от годишните награди на БГ Радио на Античния стадион.
Здравко Димитров и Дани Каназирева посрещнаха отбора на "Локомотив" с Купата на България
През лятото хиляди се включиха в протестите, но със захлаждането на времето протестната вълна отшумя.
През август оперната прима Соня Йончева се завърна със запомнящ се концерт в родния си град. Снимка: Александър Богдан Томпсън
Средновековни маски против чума станаха хит на летния Капана Фест.
Танцьорката на зумба Пепи Костадинова танцува със своите възпитанички на Стълбите на Каменица.
Дядо Николай направи първа копка на нов параклис на Джамбаз тепе. Там се строи и новата сграда на митрополията.
Ансамблите "Тракия" и "Странджа" изнесоха бляскав спектакъл на Античния театър.
Римският стадион се превърна в арeна на гладиаторски битки по време на фестивала за исторически възстановки „Пловдив – древен и вечен“
Фестивалът за огнени спектакли 6Fest проведе цели две издания в Пловдив.
F-16 (на снимката) и Миг-29 летяха на военно-въздушното учение "Тракийска пепелянка 2020" на Граф Игнатиево.
Старши лейтенант Никола Величков поиска ръката на своята любима Десислава по оригинален начин - чрез знаме, развято от парашут, по време на празника на военния парашутист.
Коментари (0)
Вашият коментар